Abstract
Fizinis aktyvumas yra viena svarbiausių žmogaus fizinės, socialinės ir emocinės gerovės sąlygų. Aukštųjų mokyklų studentai laikomi pažeidžiama grupe dėl rizikos veiksnių, susijusių su mažu fiziniu aktyvumu, kurį lemia sėdimas gyvenimo būdas ir antsvoris, susijęs su nesveika ir nesubalansuota mityba. Tyrimų duomenimis, jauni asmenys patiria didžiausią stresą. Tai lemia įvairūs socialiniai ir ekonominiai veiksniai, tokie kaip studijos, šeiminio gyvenimo pradžia, darbo paieškos ir pastangos įsitvirtinti visuomenėje. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, pakankamas fizinis aktyvumas mažina riziką susirgti neužkrečiamosiomis ligomis, turi teigiamą įtaką psichinei sveikatai, padeda įveikti stresą, emocinį nuovargį bei mažina depresijos atsiradimo riziką. Siekiant užtikrinti gerą studentų sveikatos ir gyvenimo kokybę, yra tikslinga tirti, kaip studentų fizinio aktyvumo lygis veikia jų emocinę būseną.
Darbo tikslas – apžvelgti mokslinę literatūrą apie studentų fizinio aktyvumo poveikį jų emocinei būsenai.
Metodai. Mokslinės literatūros paieška vykdyta PubMed, Web of Science, Cochrane duomenų bazėse ir specializuotoje informacijos paieškos sistemoje Google Scholar. Į literatūros apžvalgą buvo įtraukti laisvai pasiekiami straipsniai, atvejų apžvalgos, atsitiktinių imčių kontroliuojami tyrimai parašyti anglų ir lietuvių kalbomis, atitinkantys paieškos raktinius žodžius.
Tyrimo rezultatai. Duomenų apdorojimui taikytas aprašomosios kokybinės turinio analizės metodas. Į literatūros apžvalgą buvo įtrauktas 41 straipsnis. Analizuojant mokslines publikacijas išsiaiškinta, kad fizinis aktyvumas yra svarbus siekiant pagerinti bei palaikyti normalią emocinę būseną. Studentų emocinė būsena nėra gera − didžioji dalis jų skundžiasi nerimu ir padidėjusia emocine įtampa.
Išvados. Atliktos literatūros apžvalga atskleidė studentų, kurių dauguma pranešė apie nerimo jausmą ir padidėjusią emocinę įtampą, pagrindinę problemą, pabrėžiant esminį fizinio aktyvumo vaidmenį, sprendžiant šiuos emocinius iššūkius.
Keyword(s): studentai, fizinis aktyvumas, emocinė gerovė, sveikata, gyvensena, įvertinimas.
DOI: 10.35988/sm-hs.2024.061
Full Text: PDF