Ignas Kaziukonis, Viktorija Kielė, Beata Dautarienė, Natalja Fatkulina
Abstract
Slaugytojai, užimantys skirtingas pareigas ir teikiantys sveikatos priežiūros paslaugas turi atitinkamas slaugytojų kompetencijas, todėl dominuojančios slaugytojų kompetencijos kariuomenės ir skubiosios medicinos pagalbos srityje skiriasi. Kariuomenėje dirbančių slaugytojų kompetencijoje dominuoja susidorojimo su situacija ir darbo vaidmens kompetencijų grupės. Būtent šios dominuojančios kompetencijų grupės iš esmės kariuomenės slaugytojus daro išskirtinius. Kariuomenėje dirbantis slaugytojas reaguoja į situaciją, ja valdo. Susidorojus su situacija, toliau pagal darbo vaidmens kompetencijų grupę yra užtikrinamas sklandus tolesnių užduočių atlikimas.
Šio tyrimo tikslas – išanalizuoti, kokios slaugytojų kompetencijos dominuoja kariuomenės ir skubiosios pagalbos srityse. Tyrimui atlikti buvo pasirinktas turinio analizės metodas. Tyrimo metu buvo analizuojami ir lyginami pagrindiniai dokumentai, reglamentuojantys slaugytojų kompetencijas skirtingose srityse.
Tyrimo rezultatai. Tiek skubiosios pagalbos srityje, tiek kariuomenės sveikatos priežiūroje labiausiai kreipiamas dėmesys į specialistų gebėjimą susidoroti su kylančiomis situacijomis. Likusios kompetencijų grupės, pagal skiriamą dėmesį ir jų svarbą darbinėje aplinkoje, išsidėstė skirtingai.
Išsiaiškinta, kad R. Meretoja (2004) Slaugytojų kompetencijos skalės (angl. Nurse Competence Scale) kompetencijų grupės yra tinkamos naudoti tolesniems slaugytojų kompetencijų tyrimams bei analizėms, nes tai atitinka Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2013/55/ES dėl profesinių kvalifikacijų pripažinimo išvardytų pagrindinių slaugytojų kompetencijų direktyvos punktus.
Nustatyta, kad skubiosios medicinos pagalbos specialistų kompetencijoje dominuoja susidorojimo su situacija ir mokymo-instruktavimo kompetencijos grupės. Šių grupių dominavimas parodo, kad pirmiausia skubiosios medicinos pagalbos slaugos specialistai reaguoja, valdo bei susidoroja su situacija. Užtikrinus pacientų saugumą ir stabilizavus sveikatos būklę, suteikiama informacija, pacientai ir artimieji instruktuojami bei mokomi kaip elgtis tolimesniame sveikatos priežiūros etape.
Keyword(s): kompetencija, slaugytojas, kariuomenė, skubioji medicinos pagalba, sveikatos priežiūra.
DOI: 10.35988/sm-hs.2022.061
Full Text: PDF