Abstract
Tikslas. Įvertinti gyvenimo būdo įpročių poveikį ligos aktyvumui ir žalai, paūmėjimų atsiradimui ir žmonių, sergančių sistemine raudonąja vilklige (SRV), gyvenimo kokybei.
Rezultatai. Mokslinės literatūros analizė parodė, kad šiuo metu daug dėmesio skiriama gyvenimo būdo veiksniams, tokiems kaip fizinis aktyvumas, mityba, cigarečių rūkymas, alkoholio ir kofeino turinčių gėrimų vartojimas, jų galimam ryšiui su SRV jautrumu. Palyginti su visa populiacija, SRV sergančių pacientų fizinio aktyvumo lygis yra žemas – tik 11–29,8 proc. objektyviai atitinka Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas. Dėl mažai judraus gyvenimo būdo SRV pacientai turi didesnį kiekį uždegiminių žymenų, tokių kaip CRB, IL-12 ir TNF-α, palyginti su fiziškai aktyviais SRV pacientais. Rūkantieji SRV sergantys pacientai patiria daugiau odos apraiškų, organų pažeidimų, sumažėjusį vaistų veiksmingumą ir ankstyvą mirtingumą. Tabako rūkymas žymiai sumažina hidroksichlorokvino ir belimumabo veiksmingumą, gydant odos pažeidimus ir sisteminės ligos apraiškas. Švedų tyrėjai nustatė atvirkštinį ryšį tarp ilgalaikio alkoholio vartojimo (>5 gramai per dieną) ir SRV rizikos, tačiau tai turi būti kritiškai įvertinta. Yra tyrimų, rodančių, kad gausus alkoholio vartojimas (>4–5 dienas per savaitę) SRV riziką didina. Didelis tam tikrų antioksidantų, žuvies, alyvuogių aliejaus ir daržovių suvartojimas gali būti prevencine priemone nuo SRV paūmėjimų.
Išvados. 1. Fizinis aktyvumas turėtų būti prioritetinė rekomendacija pacientams, sergantiems sistemine raudonąja vilklige, nes sėslus gyvenimo būdas didina pacientų širdies ir kraujagyslių ligų ir kitų neigiamų pasekmių sveikatai riziką. 2. Cigarečių rūkymas, gėrimai, kuriuose gausu kofeino, netinkama mityba gali skatinti SRV progresavimą; alkoholio vartojimas vertinamas prieštaringai ir reikalauja daugiau tyrimų. 3. Pacientams, kurių SRV yra stabili, rekomenduojama mažo kaloringumo ir mažai baltymų turinti dieta, kurioje daug skaidulų, polinesočiųjų riebalų rūgščių, vitaminų, mineralų ir polifenolių, bei pakankamai makro- ir mikroelementų, kad būtų galima reguliuoti ligos aktyvumą, sisteminį SRV uždegimą.
Keyword(s): sisteminė raudonoji vilkligė, gyvenimo būdas, fizinis aktyvumas, rūkymas, alkoholis, mityba.
DOI: 10.35988/sm-hs.2024.243
Full Text: PDF