Aistė Jakniūnaitė, Gabrielė Šimaitytė, Donatas Austys

Abstract

Tyrimai rodo, kad daugelis moterų nėštumo metu ne­silaiko subalansuotos mitybos, nepakankamai dažnai užsiima fizine veikla, o kai kurios netgi tęsia žalingus įpročius, tokius kaip rūkymas ir alkoholio vartojimas. Šie veiksniai kelia riziką nėštumui, motinos ir vaiko sveika­tai. Atsižvelgiant į tai, kad tyrimų šia tematika Lietuvoje trūksta, šio tyrimo tikslas – atsižvelgiant į socialinius, demografinius ir sveikatos veiksnius, įvertinti nėščiųjų žinias apie veiksnius, keliančius pavojų nėštumo metu.

Metodai. Duomenys rinkti 2024 metų kovo mėnesį nau­dojant anoniminę elektroninę anketą. Analizei naudoti 203 anketą užpildžiusių lietuvių kalba kalbančių nėščiųjų atsakymai. Atsižvelgiant į socialinius, demografinius ir su sveikata susijusius veiksnius, nagrinėtas respondenčių pa­siskirstymas atsakant į klausimą apie tai, kurie veiksniai, respondenčių nuomone, gali kelti pavojų nėštumo metu.

Rezultatai. Alkoholio vartojimą, rūkymą, narkotinių me­džiagų vartojimą, kofeino vartojimą, neišsimiegojimą bei fizinį pasyvumą nėštumo metu kaip riziką kelian­čius veiksnius atitinkamai nurodė 80,3%, 74,4%, 68,5%, 29,1%, 28,6% ir 28,1% tyrimo dalyvių. Didesnė dalis res­pondenčių, manančių, jog alkoholio vartojimas nėštumo metu yra riziką keliantis veiksnys, buvo tarp normalios kūno masės bei nėštumo metu padidėjusios kūno masės moterų (atitinkamai 100,0% prieš 79,3% ir 84,5% prieš 65,5%, p<0,05). Rūkymą, kaip veiksnį, keliantį riziką nėštumo metu, statistiškai reikšmingai dažniau rinkosi normalios kūno masės bei didesnes pajamas gaunan­čios moterys (atitinkamai 100,0% prieš 70,9% ir 77,6% prieš 60,5%, p<0,05). Didesnė dalis turinčių universite­tinį išsilavinimą, iki nėštumo dirbusių, turinčių partnerį, gaunančių didesnes pajamas bei nėščiųjų, kurių kūno masė nėštumo metu padidėjo, manė, jog narkotinių me­džiagų vartojimas gali kelti riziką nėštumo metu (atitin­kamai 75,4% prieš 58,0%, 72,0% prieš 46,4%, 71,7% prieš 54,1%, 74,5% prieš 42,1% ir 72,4% prieš 44,8%, p<0,05). Didesnė dalis moterų, nurodžiusių kofeiną kaip rizikos veiksnį nėštumo metu, buvo ištekėjusios arba turėjo partnerį (31,9% prieš 13,5%, p<0,05). Trumpą miego trukmę ir jo blogą kokybę, kaip veiksnį, kuris kelia pavojų nėštumo metu, dažniau rinkosi nėščiosios, turinčios antsvorio ar nutukusios, bei kurių kūno masė nėštumo metu padidėjo (atitinkamai 32,4% prieš 0,0% ir 31,6% prieš 10,3%, p<0,05).

Išvados. Didelei daliai nėščiųjų trūksta žinių apie riziką keliančius gyvensenos veiksnius nėštumo metu. Tik apie ketvirtadalis nėščiųjų mano, kad mažas fizinis aktyvumas, didelis kofeino suvartojimas ir neišsimiegojimas gali kelti riziką. Nors dauguma moterų žino, kad alkoholis, rūky­mas ir narkotikų vartojimas nėštumo metu kelia riziką, mažiausiai penktadaliui nėščiųjų trūksta žinių apie šiuos veiksnius. Dažniau žinių apie minėtus rizikos veiksnius trūksta antsvorio turinčioms ar nutukusioms, mažesnes pajamas gaunančioms, neturinčioms partnerio ir žemesnį išsilavinimą įgijusioms nėščiosioms.

Keyword(s): moteris, nėštumas, žinios, rizikos veiksniai, gyvensena.

DOI: 10.35988/sm-hs.2025.015
Full Text: PDF

Back