Neringa Vilkevičienė, Ieva Eglė Jamontaitė
Abstract
Galvos smegenų insultas (GSI) yra neurologinis sutrikimas, kenkiantis motorinei kontrolei, kuri paveikia pacientų gebėjimą judėti ir jų gyvenimo kokybę. Pacientai, patyrę galvos smegenų insultą, susiduria su motorinės kontrolės, valingų judesių ir taisyklingos laikysenos problemomis, kurios riboja jų judėjimą. Ankstyva reabilitacija po pakenkimo yra būtina, siekiant kuo labiau padidinti atsigavimo galimybę, nes tai gali paskatinti galvos smegenų žievės persitvarkymą, palengvinantį iš naujo išmokti judesius. Tyrimo tikslas – atskleisti kineziterapijos poveikį apatinės galūnės motorinės funkcijos atkūrimui asmenims, patyrusiems galvos smegenų insultą. Mokslinės literatūros apžvalga atlikta naudojantis duomenų bazėmis: PubMed, Cochrane Library, Google Scholar, eLABa, ClinicalKey, ScienceDirect. Į darbą buvo įtraukti moksliniai straipsniai, publikuoti lietuvių ir anglų kalbomis, kokybiniai ir kiekybiniai tyrimai bei straipsniai, kurių visas tekstas buvo laisvai prieinamas.
Tyrimo rezultatai atskleidė skirtingų kineziterapijos programų efektyvumą GSI patyrusių pacientų apatinės galūnės motorinės funkcijos atsigavimui. Į šias programas dažnai įtraukiama elektrostimuliacija, į užduotį orientuoti pratimai, pasipriešinimo pratimai ir kiti. Didesnis poveikis pastebėtas taikant kombinuotos kineziterapijos programas, tokias kaip veidrodžio terapija ir elektrostimuliacija, transkutaninė elektrinė nervų stimuliacija (TENS) derinama kartu su į užduotį orientuotais pratimais ir kt. Nustatyta, kad kineziterapija, naudojant inovatyvias technologijas, tokias kaip virtualioji realybė (VR) ir veidrodžio terapija, yra efektyvesnė už įprastines kineziterapijos programas, kadangi suteikia regimąjį grįžtamąjį ryšį.
Išvados. Dauguma kineziterapijos programų yra efektyvesnės taikant kombinuotas kineziterapijos priemones nei pavienes, nes taikomi keli skirtingi elementai vienas kitą papildo ir suteikia didesnį poveikį apatinės galūnės motorinės funkcijos atkūrimui po galvos smegenų insulto. Kineziterapijos programos, naudojant inovatyvias technologijas, turi didesnį poveikį motorinės funkcijos atsikūrimui, nei įprastinės kineziterapijos programos, dėl regimo grįžtamojo ryšio, kuris svarbus pacientų motyvacijai, savarankiškumui ir užsiėmimų saugumo užtikrinimui.
Keyword(s): galvos smegenų insultas, kineziterapija, efektyvumas, apatinė galūnė, motorinė funkcija, reabilitacija, eisena, pusiausvyra.
DOI: 10.35988/sm-hs.2022.064
Full Text: PDF