Audrė Alonderytė, Robertas Stasys Samalavičius, Pranas Šerpytis
Abstract
Tikslas – aptarti fizinio aktyvumo poveikį širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniams atskirose populiacijos grupėse.
Metodika. Atlikta sisteminė mokslinės literatūros apžvalga. Duomenys buvo renkami PubMed duomenųbazėje. Analizuotos tik anglųkalba skelbtos publikacijos, pasirodžiusios ne vėliau nei prieš5 metus. Analizei atrinkta ir išanalizuota18 viso teksto publikacijų.
Rezultatai. Reguliarus fizinis aktyvumas susijęs su rizikos mažinimu susirgti širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis [1]. Užsiimant reguliaria fizine veikla, gerėja ir tam tikri rodikliai, tokie kaip kūno masės indeksas, arterinis kraujospūdis, cholesterolio bei gliukozės kiekis kraujyje [2]. Idealių kardiovaskulinių komponentų kiekis vaikystėje lemia suaugusiojo sveikatos būklę, todėl labai svarbu skatinti jaunų žmonių fizinį aktyvumą [3]. Fizinis aktyvumas rekomenduojamas ir vyresniems. Šioje populiacijoje fizinis aktyvumas mažina kritimų riziką ir su jais susijusią negalią, gerina bendrą gyvenimo kokybę [4]. Pacientams, sergantiems kardiovaskulinėmis ligomis, rekomenduojamas vidutinio krūvio fizinis aktyvumas, nes didesnio krūvio fizinis aktyvumas neduoda geresnių bendrojo mirtingumo rezultatų[5]. Pastebėta, jog 12 savaičių fizinis aktyvumas padeda pagerinti arba netgi atkurti normalų atsaką į simpatinės nervų sistemos stimuliaciją [1]. Fizinį aktyvumą įtraukiant į reabilitacijos po širdies ir kraujagyslių ligų programą, sumažėja pakartotinės hospitalizacijos rizika ir mirštamumas nuo kardiovaskulinių ligų [2]. Pacientai, sergantys periferinių kraujagyslių ligomis, mažiau vaikšto ir mankštinasi, todėl vyraujantis sėdimas gyvenimo būdas didina susirgimo širdies ir kraujagyslių ligomis riziką. Svarbu atkreipti dėmesį į šią populiaciją, skatinant fizinį aktyvumą periferinų kraujagyslių ligomis sergančių pacientų grupėje [6].
Keyword(s): fizinis aktyvumas, kardiovaskulinė rizika, prevencija, fizinis pajėgumas, širdies ir kraujagyslių ligos.
DOI: 10.35988/sm-hs.2020.089
Full Text: PDF