Daiva Baltaduonienė, Indrė Ramanauskaitė, Viktorija Kaktienė, Aistė Pranskaitytė-Bielevičienė
Abstract
Galvos smegenų insultas šiuo metu yra viena pagrindinių negalios ir mirties priežasčių visame pasaulyje. Asmenys, išgyvenę insultą, patiria funkcinių sutrikimų, socialinių ir asmeninių santykių sunkumų, bloginančių gyvenimo kokybę [1].
Tyrimo tikslas – įvertinti interaktyvios reabilitacijos priemonės poveikį galvos smegenų insultą patyrusių asmenų savarankiškumui ir rankos funkciniams judesiams.
Tyrimo metodai. Atliktas kiekybinis tyrimas. Tyrime dalyvavo 20 asmenų, kuriems buvo pirmą kartą diagnozuotas išeminis galvos smegenų insultas. Tiriamieji tikslinės atrankos būdu atsitiktinai buvo suskirstyti į 2 tiriamąsias grupes: I grupei buvo taikomi įprastiniai ergoterapijos (ET) užsiėmimai, o II grupei – įprastiniai ET užsiėmimai su RAPAEL išmaniąja lenta.
Tyrimo rezultatai. Abiejų grupių tiriamųjų dešinės ir kairės rankų plaštakų raumenų jėga po tyrimo reikšmingai padidėjo. Lyginant dešinės rankos plaštakos raumenų jėgos duomenis tarp grupių, buvo nustatytas statistiškai reikšmingas skirtumas. Abiejose grupėse tiek dešinės, tiek kairės rankos motorinė funkcija reikšmingai pagerėjo, tačiau nebuvo nustatyta reikšmingo skirtumo, lyginant rezultatus tarp grupių. I ir II grupės asmenų savarankiškumas po tyrimo padidėjo ir buvo nustatytas statistiškai reikšmingas skirtumas, lyginant rezultatus tarp grupių.
Keyword(s): insultas, viršutinės galūnės funkcija, savarankiškumas, interaktyvi reabilitacija, ergoterapija.
DOI: 10.35988/sm-hs.2022.266
Full Text: PDF