Vaida Taminskienė, Eglė Vaitkaitienė, Agnė Jagelavičienė, Renutė Kuzienė, Raimunda Jurgilienė, Danguolė Tamošiūnienė, Larisa Jevsiukova, Vilma Lukošienė, Salomėja Keršanskienė, Arūnas Valiulis

Abstract

Lėtinės ligos – svarbus padidėjusio vaikų nuovargio rizikos veiksnys. Kadangi astma yra viena labiausiai paplitusių lėtinių vaikų ligų, ženkliai veikianti kas­dienį paciento ir jo šeimos narių gyvenimą, šio tyrimo tikslas – įvertinti sunkia ir vidutine astma sergančių vaikų patiriamą nuovargį vaikų ir tėvų vertinimu bei jį sąlygojančius veiksnius.

Į tyrimą įtrauktas 151 sunkia ir vidutine astma sergan­tis 2-17 metų amžiaus vaikas ir jų tėvai. Pagrindinis tyrimo instrumentas – klausimynų komplektas, kurį pildė vaikai ir jų tėvai, atvykę planinio vizito pas vaikų pulmonologą. Vaikų patiriamo nuovargio ver­tinimui naudota PedsQL daugiamatė nuovargio skalė, nuovargis vertintas 100 balų sistema, didesnis balas rodo mažesnį nuovargį. Siekiant nustatyti svarbiau­sius veiksnius, susijusius su didesniu vaikų patiriamu nuovargiu, atlikta logistinė regresija.

Sunkia ir vidutine astma sergančių vaikų suminis nuo­vargio balas buvo 66,4 (±16,3) vaikų ir 69,8 (±17,4) tėvų vertinimu. Svarbiausi sunkia ir vidutine astma sergančių vaikų didesnio nuovargio rizikos veiksniai buvo astmos simptomų buvimas ir dažnis, taip pat šeimos gaunama socialinė parama.

Keyword(s): bronchų astma, nuovargis, vaikai.
DOI: 10.5200/sm-hs.2018.053
Full TextPDF

Back