Ingrida Veitienė, Viktorija Kielė, Jelena Kutkauskienė, Natalja Fatkulina

Abstract

Sveikatos priežiūros įstaigos komanda sudaryta iš skir­tingų profesijų atstovų, kurie bendradarbiaudami suku­ria aukštą darbo efektyvumą, todėl šeimos gydytojų ir bendruomenės slaugytojų bei kitų sveikatos priežiūros specialistų bendradarbiavimas yra svarbus, siekiant už­tikrinti kokybišką pacientų slaugą.

Tyrimo metu buvo siekiama išanalizuoti pirminėje svei­katos priežiūroje dirbančių šeimos gydytojų ir bendruo­menės slaugytojų komandinio darbo galimybes, kadangi šių specialistų glaudus bendradarbiavimas padeda koky­biškiau spręsti pacientų sveikatos priežiūros problemas ir didina atliekamo darbo efektyvumą. Publikacijų paieška buvo vykdoma mokslinėse duomenų bazėse: EBSCO, Google Scholar, PubMed. Tyrimo metu buvo naudoja­mas turinio analizės metodas.

Tyrimo problema – šeimos gydytojų ir bendruomenės slaugytojų komandinio darbo gerinimo poreikis pirmi­nėje sveikatos priežiūroje. Tikslas – apžvelgti pirminės sveikatos priežiūros šeimos gydytojų ir bendruomenės slaugytojų komandinio bendradarbiavimo galimybes.

Tyrimo metu paaiškėjo, kad komandinio darbo sveiktos priežiūroje efektyvumas yra svarbus ir neatsiejamas kas­dienėje veikloje, nes tai laiduoja ne vien pacientų prie­žiūros, bet ir jų gydymo kokybę. Organizuojant bendrą pirminėje sveikatos priežiūroje dirbančių šeimos gydy­tojų ir bendruomenės slaugytojų komandinį darbą, svarbu sudaryti tinkamas sąlygas nuolatiniam komandos narių tobulėjimui, tačiau nepakankamas gydytojų ir bendruo­menės slaugytojų pasiruošimas bendradarbiauti, netin­kama ankstesniojo bendradarbiavimo patirtis, laiko sty­gius, apmokėjimo ir kitos problemos kartais turi neigiamą poveikį medikų bendradarbiavimui ir kokybiškam paci­entų sveikatos priežiūros problemų sprendimui. Bendruo­menės slaugytojai, atlikdami savo tiesiogines pareigas, turėtų turėti aiškiai apibrėžtas funkcijas, kurios atitiktų jų turimą išsilavinimą ir kompetencijas. Todėl pirminėje sveikatos priežiūroje iš esmės turi būti daugiau dėmesio skiriama teisinei bazei, įvardijančiai profesinius vaidme­nis, stiprinamas slaugytojo profesinis identitetas ir didi­namas jo pareigų bei atsakomybių aiškumas.

Keyword(s): komandinio darbo galimybės, bendradarbiavimas, šeimos gydytojas, bendruomenės slaugytojas.

DOI: 10.35988/sm-hs.2022.065
Full TextPDF

Back