Agnė Stumbraitė

Abstract

Tikslas – apžvelgti mokslinius straipsnius, nagrinėjan­čius psilocibino terapinį panaudojimą ir efektyvumą, gydant depresiją.

Psilocibinas yra veiklioji haliucinogeninių grybų me­džiaga, priklausanti klasikinių psichodelinių narkotikų grupei. Pastaraisiais metais vis daugiau tyrimų nagri­nėja psilocibino terapijos taikymą kartu su psichotera­pija. Straipsnyje pristatoma 10 mokslinių publikacijų apžvalga.

Tyrimų rezultatai parodė, kad psilocibino ir psichotera­pijos derinys turi statistiškai reikšmingą teigiamą efektą, gydant sunkią ir vidutinio sunkumo depresiją, bei mažą šalutinių reiškinių riziką, kai gydoma kontroliuojamoje aplinkoje. Nustatytas psilocibino veiksmingumas, lygi­nant su placebu ir šiuolaikiniu tradiciniu depresijos gy­dymu (SSRI). Pirmajame klinikiniame tyrime su sunkia depresija sergančiais pacientais, pastebėtas reikšmingas būklės pagerėjimas (71%), bei pasiekta remisija (54%). Šie teigiami rezultatai paskatino tolesnius klinikinius tyrimus su psilocibinu Amerikoje bei Europoje.

Keyword(s): psilocibinas, sunki depresija, gydymui atspari depresija, psichodeliniai narkotikai.

DOI: 10.35988/sm-hs.2022.189
Full TextPDF

Back