Adomas Sabulis, Mantas Kubilius, Gintaras Janužis

Abstract

Problemos aktualumas. Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) – pagrindinė mirčių priežastis Lietuvoje ir viena tarp pagrindinių pasaulyje. Naujose mokslinėse publikacijose skiriama vis daugiau dėmesio burnos sveikatos ryšiui su sisteminėmis ligomis nagrinėti. Medžiaga ir metodai. Tyrimo metu apklausti atsitiktiniu būdu atrinkti ir apklausti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų (LSMU KK) Kardiologijos skyriuje stacionarizuoti pacientai bei į LSMU KK Veido ir Žandikaulių chirurgijos skyrių burnos sanacijai prieš chirurgines operacijas atsiųsti pacientai. Remiantis Lietuvos sveikatos rodiklių informacinės sistemos duomenimis (2017 m.), apskaičiuotas tiramosios imties statistiškai reikšmingas dydis. Surinkti rezultatai apdoroti naudojant SPSS 25.0.0.0 sistemą. Rezultatai. Tik 31,3% kardiologinių pacientų dantis valo du kartus dienoje ir tik 42,1% jų lankosi pas odontologą reguliariai. Pacientų nuomone, pagrindinės kliūtys gerai burnos sveikatai pasiekti yra didelė odontologinio gydymo kaina ir prastas informuotumas apie ŠKL ir burnos sveikatos ryšį. 52,7% respondentų nebuvo informuoti apie burnos sveikatos ir ŠKL ryšį. Tačiau net 82% respondentų manė, kad toks ryšys gali egzistuoti. Išvados. Sumažinti prastos burnos sveikatos įtaką ŠKL eigai galima kruopščiai įvertinant kardiologinio paciento burnos sveikatą ir fomuojant naujus, geresnius burnos sveikatos priežiūros įpočius. Todėl reikia glaudaus bendradarbiavimo tarp kardiologų ir odontologų.
Šie rezultatai parodė, kad net ir turint teisingą požiūrį ir informuotumą, tik daliai pacientų pavyksta pakeisti burnos sveikatos priežiūros įpročius. Todėl reikia tiek sveikatos specialistų švietimo, tiek pacientų informavimo šia tema. Gerseniam rezultatui pasiekti taip pat reikia ir intensyvios visuomeninės švietimo programos.

Keyword(s): burnos sveikata, periodontitas, sveikatos raštingumas, širdies ir kraujagyslių sistemos ligos, širdies operacija.
DOI: 10.35988/sm-hs.2019.049
Full TextPDF

Back