Aušrinė Balčiūtė, Arūnė Barčaitė, Gitana Ramonienė

Abstract

Embolija vaisiaus vandenimis (EVV) yra reta, tačiau gyvybei pavojinga ūmi akušerinė būklė. Jos dažnumas skiriasi priklausomai nuo tyrimo ir populiacijos, tačiau manoma, kad ji pasitaiko maždaug 1 iš 20 000– 50 000 gimdymų.

Nors EVV etiopatogenezė yra sudėtinga ir nevisiškai aiški, manoma, jog padidėjusi organizmo jautrumo re­akcija yra svarbi šios būklės formavimuisi. Taip pat jos išsivystymui gali turėti įtakos placentos patologija. EVV diagnozė nustatoma remiantis kitų galimų patologijų at­metimu. Dažniausiai EVV tenka diferencijuoti nuo plau­čių embolijos (PE), kuri turi būdingus rizikos veiksnius, pasireiškia krūtinės skausmu, retesne pradine hipotenzija ir dažniausiai nebūna koaguliopatijos.

Įvykus EVV, specifinio gydymo nėra. Gydymas skiria­mas atsižvelgiant į vyraujančią klinikinę išraišką. EVV yra gyvybei pavojinga akušerinė komplikacija, turinti aukštą mirtingumo rodiklį, daranti didelę įtaką motinos ir vaisiaus būklei bei sveikatai.

Tikslas – aptarti embolijos vaisiaus vandenimis etiopa­togenezę, diagnostikos bei gydymo galimybes.

Metodai. Mokslinės literatūros paieška atlikta MEDLINE (PubMed Central), Google Scholar ir UpToDate duo­menų bazėse. Naudojant raktažodžius ir jų kombinacijas, buvo atrinktos publikacijos, atitinkančios tyrimo temą. Atlikta tiriamoji mokslinės literatūros apžvalga ir analizė.

Išvados. Embolijos vaisiaus vandenimis patofiziologija yra vaisiaus komponentų patekimo į motinos kraujo­taką ir nenormalių humoralinių bei imunologinių pro­cesų derinys.

Įvykus embolijai vaisiaus vandenimis, specifinių labo­ratorinių tyrimų bei gydymo nėra.

Embolija vaisiaus vandenimis yra gyvybei pavojinga akušerinė komplikacija, turinti aukštą mirtingumo rodiklį bei didelę įtaką motinos ir vaisiaus būklei.

Keyword(s): embolija vaisiaus vandenimis, diagnostika, etiopatogenezė, gydymas, baigtis.

DOI: 10.35988/sm-hs.2025.044
Full Text: PDF

Back