Paulius Bajerčius

Abstract

Cistinė fibrozė yra genetinė liga, sukelta CFTR geno 7 chromosomoje. Ligos perdavimas vyksta autosominiu-recesyviniu būdu. Žmonės, turintys vieną mutavusią kopiją, dažniausiai būna sveiki. Sergantys cistine fibroze išskiria klampesnį sekretą, kuris sukelia obstrukcinius patologinius pokyčius įvairiuose organuose. Šie pokyčiai veda prie sunkių komplikacijų, kurios ženkliai blogina pacientų gyvenimo kokybę ir kelia didelio mirtingumo riziką. Dėl sisteminio poveikio, cistinės fibrozės gydy­mas turi būti daugiadisciplininio pobūdžio, todėl svarbu mokėti diagnozuoti ir įvertinti organizmo pažeidimus, kuriuos sukelia ši liga.

Tyrimo tikslas − apžvelgti cistinės fibrozės komplikacijas bei jos gydymo metodus.

Tyrimo medžiaga ir metodai. Literatūros buvo ieškota Pubmed duomenų bazėje. Paieškos metu naudoti raktiniai žodžiai ir jų kombinacijos: cistinė fibrozė, komplikaci­jos, gydymas, paveiktos sistemos. Atlikta nuosekli 150 straipsnių patikra ir pašalinti besidubliuojantys ar tyrimo tikslo neatitinkantys staipsniai. Atrinkti ir išanalizuoti 49 tyrimui tinkami viso teksto straipsniai arba jų santraukos.

Rezultatai. Cistinė fibrozė neišgydoma, todėl orientuo­jamasi į komplikacijų prevenciją ir gydymą. Dažniausiai pažeidžiamos kvėpavimo, virškinimo, renalinė ir endokrininė sistemos. Pagrindinės komplikacijos − augimo sutrikimai, kasos nepakankamumas, malab­sorbcija, cukrinis diabetas ir įvairi kepenų patologija dėl kasos ir tulžies latakų pažeidimų, dažnos plaučių komplikacijos ir, galiausiai, kvėpavimo nepakanka­mumas dėl patologinių pokyčių kvėpavimo takuose. Kvėpavimo nepakankamumas gydomas plaučių ven­tiliacija. Terminalinėse komplikacijų stadijose gydymas paremtas organų transplantacijomis.

Išvados. Nepaisant gydymo, organų pažaida progresuoja ir daugeliui pacientų galutinėse ligos stadijose indikuo­tina organų transplantacija. Vis dėlto, pritaikius adekvatų gydymą, įmanoma ženkliai pailginti paciento gyven­imo trukmę. Cistinės fibrozės komplikacijų gydymas turi teigiamos įtakos kitų komplikacijų prevencijai.

Keyword(s): cistinė fibrozė, komplikacijos, gydymas.

DOI: 10.35988/sm-hs.2021.169
Full TextPDF

Back