Silva Kostyliovienė, Eglė Glatkauskaitė, Akvilė Bansevičiūtė, Alina Vaškelytė, Dovilė Grinkevičiūtė

Abstract

Vaikų traumos − viena iš dažniausių vaikų mirties prie­žasčių pasaulyje. Europoje traumos yra pagrindinė 5-19 metų vaikų mirties priežastis. Kasmet nuo netyčinių su­žalojimų miršta beveik 42 tūkst. 0-19 metų vaikų ir paauglių. Vertinant vaikų traumas, išsiskiria dvi grupės: netyčinės traumos, tokios kaip patirtos sporto ar eismo įvykių metu, nukritus ar atsitrenkus į daiktą, o sužaloji­mai, susiję su smurtiniais veiksmais ar savęs žalojimu, priskiriami tyčiniams. Kartais traumų išvengti tikrai nėra lengva, o tėvai dažniausiai yra pirmieji asmenys, esantys šalia vaiko ir galintys suteikti pagalbą. Svarbu, kad tėvai žinotų ir mokėtų atpažinti traumas bei gebėtų tinkamai suteikti pirmąją pagalbą. Tyrimų rezultatai atskleidžia, kad tėvams trūksta žinių apie pirmosios pagalbos veiks­mus, vaikui patyrus traumą. Šio tyrimo tikslas buvo iša­nalizuoti tėvų žinias apie pirmosios pagalbos veiksmus vaikui patyrus galūnių traumą, atsižvelgiant į tėvų amžių.

Tyrimui atlikti buvo naudojamas kiekybinis tyrimo me­todas – anoniminė anketinė apklausa. Duomenys buvo renkami internetinėje erdvėje 2021 m. lapkričio mėnesį. Tyrime dalyvavo 110 tėvų, auginančių mokyklinio am­žiaus vaikus.

Tyrimo rezultatai atskleidė, kad didesnė dalis tėvų ži­nojo apie pagalbą vaikui patyrus galūnių kaulų lūžius, apie galūnės imobilizaciją, veiksmus, esant išnirimui, nudegimui (nusiplikymui). Nedidelė tėvų dalis nežinojo apie nudegusios vietos vėsinimą, galūnės imobilizaciją bei pagalbą, esant sąnarių ar raiščių patempimui. Di­desnė dalis tėvų nurodė, kad jų žinios apie pirmosios pagalbos veiksmus nevisiškai pakankamos, žinių gauna iš interneto. Beveik pusė tėvų dešimties balų sistemoje savo žinias įsivertino 7-8 balais. Didesnė dalis tėvų, vy­resnių kaip 41 m. amžiaus grupės, lyginat su kitomis amžiaus grupėmis, žinojo, kad traumuotai galūnei skirtų ramybės būseną ir pirmąsias paras kuo mažiau fizinio krūvio, nemanė, kad esant paviršiniam odos vientisumo pažeidimui, reikia odą plauti tekančiu vandeniu su muilu, nežinojo, ar esant atviram galūnės lūžiui, galima įtvarą dėti tiesiai ant atviros žaizdos. Didesnė dalis tėvų, pri­klausančių 31 – 40 m. amžiaus grupei, lyginant su kito­mis amžiaus grupėmis, nurodė, kad vėsintų nudegusią vietą kuo šaltesniu, lediniu vandeniu, jog oda greičiau atvėstų. Reikšmingai daugiau tėvų, priklausančių 25-30 m. amžiaus grupei, nurodė, kad jų žinios apie pirmosios pagalbos veiksmus vaikui, patyrusiam galūnių traumą, yra visiškai nepakankamos.

Keyword(s): tėvų žinios, vaikai, galūnių traumos, pirmoji pagalba.

DOI: 10.35988/sm-hs.2022.262
Full Text: PDF

Back