Jūratė Vertelytė, Jūratė Barysienė

Abstract

Fitogeniniai ir sintetiniai kanabinoidai yra dažniausiai vartojama psichoaktyvioji medžiaga. Daugėja duomenų apie širdies ritmo ir laidumo sutrikimus, susijusius su kanapių vartojimu.

Tyrimo tikslas – apžvelgti naujausias publikacijas apie aritmijas ir kanapių vartojimą. Analizuotos 2018 – 2023 metų publikacijos iš PubMed, EBSCOhost, CrossRef duomenų bazių apie kanapių vartojimo sukeltas aritmijas ir laidžiosios širdies sistemos pažaidą.

Rezultatai ir išvados. Kanapės ir sintetiniai kanabinoidai veikia autonominę nervų sistemą, miocitų jonų kanalus ir širdies laidžiąją sistemą. Kanapių vartojimas didina širdies aritmijų riziką. Šių medžiagų vartojimo sąlygoti širdies ritmo sutrikimai yra reti, tačiau gali būti pavo­jingi gyvybei. Aritmijos dažniau pasireiškia vartojan­tiems sintetinius kanabinoidus, vyrams, vyresnio am­žiaus asmenims, sergantiems depresija, išemine širdies liga. Dažniausiai vartojantys kanapes patiria prieširdžių virpėjimą. Yra duomenų apie kanapių vartojimo sąlygotą prieširdžių plazdėjimą, atrioventrikulines blokadas, sil­pno sinusinio mazgo sindromą, skilvelinę tachikardiją, skilvelių virpėjimą ir Brugados sindromą.

Keyword(s): aritmija, kanapės, THC, CBD.

DOI: 10.35988/sm-hs.2023.232
Full Text: PDF

Back