Ieva Ruzgytė, Saulius Galgauskas

Abstract

Pastebėta, kad SARS-CoV-2 virusas prisijungia prie an­giotenziną konvertuojančio baltymo 2 (ACE2) ląstelinių receptorių ir sąveikauja su transmembraninės proteazės serinu 2 (TMPRSS2). Šios dvi medžiagos ekspresuoja­mos žmogaus ragenoje, tinklainėje ir junginės epitelyje. Naujausių studijų duomenimis, dėl SARS-CoV-2 ligos padidėjęs prouždegiminių citokinų lygis ašarose gali ro­dyti viruso buvimą akies junginėje. Yra aprašytas užsikrė­timo atvejis, kai asmuo susirgo SARS-CoV-2, kai visas kūnas, išskyrus akis, buvo uždengtas, todėl manoma, kad virusas gali plisti per gleivines, t.y., ne tik per nosį ar burną, bet ir junginę. Virusas aptinkamas organizmo skysčiuose, todėl tikslinga ieškoti viruso ašarose. Ty­rimo tikslas − išanalizuoti SARS-CoV-2 diagnostikos iš ašarų galimybes.

Literatūros šaltinių apžvalgos rezultatai skirstomi į tris dalis:

1) SARS-CoV-2 nustatymas ašarose, atsižvelgiant į ligos trukmę. Pastebima tendencija, kad virusas (arba didesnė jo koncentracija) gali būti randamas ašarose ankstyvojoje SARS-CoV-2 stadijoje (manoma, iki 7 dienų);

2) SARS-CoV-2 nustatymas akyse, atsižvelgiant į ligos sunkumą: tiriami hospitalizuoti dėl šios ligos pacientai. Apibendrinant visų tyrimų rezultatus, galima manyti, jog viruso aptikimas ašarose nepriklauso nuo SARS-CoV-2 sunkumo formos;

3) SARS-CoV-2 nustatymas akyse, atsižvelgiant į esamus arba nesamus akių simptomus, sergant SARS-CoV-2. Da­liai tiriamųjų buvo nustatytas konjunktyvitas, svetimkū­nio jausmas, chemozė, junginės hiperemija, ašarojimas, deginimas akyse, blefarito simptomai. Įvairių tyrimų duomenimis, SARS-CoV-2 viruso nustatymas ašarose svyruoja nuo 0 iki 16 proc., nepasireiškiant akių simpto­mams ir nuo 0 iki 16,7 proc., jaučiant ligos simptomus akyse. Apibendrinant tyrimų rezultatus, SARS-CoV-2 nu­statymas akyse galimas ir esant, ir nesant akių simptomų.

Išvados. 1. Remiantis SARS-CoV-2 viruso sąveika su specifiniais baltymais, ekspresuojamais ragenoje, tinklai­nėje ir junginės epitelyje, padidėjusiu prouždegiminių citokinų lygiu ašarose, viruso buvimu organizmo skys­čiuose, daroma išvada, kad tikslinga atlikti diagnostinius SARS-CoV-2 tyrimus iš ašarų.

  1. SARS-CoV-2 egzistavimas junginės tepinėlyje parodo akių paviršių ir ašaras kaip galimus viruso perdavimo kelius. Diagnozuojant SARS-CoV-2 ligą, nosiaryklės tepinėlis efektyvesnis nei ašaros. Nors šio viruso plitimas į ašaras, manoma, yra retas, reikalingi tolesni tyrimai, vertinantys SARS-CoV-2 paplitimą akyse.

Keyword(s): SARS-CoV-2, ašaros, RT-PGR, SARSCoV-2 diagnostika iš junginės tepinėlio, SARS-CoV-2 simptomai akyse, SARS-CoV-2 potencialūs perdavimo keliai.

DOI: 10.35988/sm-hs.2024.075
Full Text: PDF

Back