Augustė Varnaitė

Abstract

Tyrimo tikslas − aptarti perioralinio dermatito epidemio­loginius, etiologinius, klinikinius, diagnostinius aspektus kartu su gydymo galimybėmis ir strategijomis. Atlikta užsienio mokslinės literatūros apžvalga.

Perioralinis dermatitas (PD) dar žinomas kaip į rožinę panašus dermatitas. Tai lėtinė uždegiminė odos liga, pasi­reiškianti nedidelėmis papulėmis, pustulėmis ar ragėjan­čiomis plokštelėmis apatinėje veido dalyje. Moterys serga dažniau, negu vyrai. Dažniausia lokalizacija − aplink burną ir nosies sparnelius. Retais atvejais ši liga gali pa­sireikšti aplink akis ar kitose atipinėse vietose. Vietinių kortikosteroidų vartojimas siejamas su perioralinio der­matito pasireiškimu. Tai laikoma viena dažniausių ligos priežasčių. Diagnostikai pasitelkiama anamnezė ir klini­kinis ištyrimas, o esant atipinei eigai arba gydymo rezis­tencijai, atliekama biopsija, kai kuriais atvejais, įtariant infekcinę ligos kilmę, rekomenduojama atlikti pasėlius. Svarbiausias gydymo žingsnis – nutraukti ligą sukėlusius veiksnius ir skirti tinkamą antibakterinį ar kitą, gydytojo parinktą, gydymo metodą.

Keyword(s): fusobakterijos, granulomatozinis dermatitas, kortikosteroidai, perioralinis dermatitas, dermatitas, periorificialinis dermatitas.

DOI: 10.35988/sm-hs.2023.147
Full Text: PDF

Back