Mantilė Juotkutė, Dovilė Karaliūtė

Abstract

Tyrimo tikslas – išsiaiškinti rinito priežastis, simptomus nėštumo metu ir taikomus diagnostikos bei gydymo metodus, aprašytus literatūroje.
Tyrimo metodas. Sisteminė literatūros apžvalga. Straipsniai atrinkti iš elektroninės duomenų bazės PubMed (Medline), naudojant raktažodžius „rhinitis during pregnancy“ ir „pregnancy induced rhinitis“.

Rezultatai. Nėščiųjų rinitas yra dažna patologija, stebima kone pusei visų nėščiųjų. Tai būklė, esanti tik nėštumo metu ir pasireiškianti neuždegiminiu, nealerginiu nosies gleivinės pokyčiu, kuri sukelia vieną ar daugiau simptomų: nosies obstrukciją, rinorėją, nosies niežulį, čiaudulį, hiposmiją. Rinitui atsirasti įtakos turi hormoninis organizmo persitvarkymas nėštumo metu. Literatūros duomenimis, po gimdymo ši būklė praeina per dvi savaites, tačiau laiku nediagnozuota ir tinkamai negydoma gali sukelti komplikacijas, riziką vaisiui ir pabloginti nėštumo baigtį.

Išvados. Nėščiųjų rinitas dažnai sukelia simptomus, kurie veikia motinos, o kartu ir vaisiaus gyvenimo kokybę. Ypač svarbus šios patologijos etiologijos supratimas, laiku priimti diagnostikos bei gydymo sprendimai, otorinolaringologų ir akušerių-ginekologų bendradarbiavimas, mokant pacientes valdyti ligą.

Keyword(s): nėščiųjų rinitas, sloga, nėštumas, obstrukcija, užgulta nosis.

DOI: 10.35988/sm-hs.2021.097
Full TextPDF

Back