Robertas Basijokas, Donatas Austys
Abstract
Prie gyvensenos įpročių formavimo gali prisidėti plačiai naudojamų socialinių tinklų nuomonės formuotojai. Jie savo skelbiamu turiniu gali daryti tiek teigiamą, tiek neigiamą poveikį sekėjų gyvensenai. Atsižvelgiant į tai, kad Lietuvoje tokių tyrimų trūksta, šio tyrimo tikslas − įvertinti populiariausių Lietuvos nuomonės formuotojų įrašų, paskelbtų socialiniame tinkle „Instagram“, apie fizinį aktyvumą paplitimą.
Tyrimo medžiaga ir metodai. Šio tyrimo metu buvo analizuojami visi (2265) socialiniame tinkle „Instagram“ viešai prieinami populiariausių Lietuvos nuomonės formuotojų įrašai, paskelbti 2022 m. Taikant chi-kvadrato (χ2) testą, įvertintas įrašų pasiskirstymas pagal juos paskelbusių nuomonės formuotojų lytį, amžių, sekėjų, įrašams skirtų reakcijų ir komentarų skaičių bei tikslinę įrašų auditoriją, įrašų tipą, paskelbimų laiką.
Rezultatai. Socialiniame tinkle „Instagram“ įrašai apie fizinį aktyvumą sudarė 273 (12,1%) iš visų analizuotų įrašų. Vyrai bei daugiau sekėjų turintys nuomonės formuotojai įrašus apie fizinį aktyvumą skelbė santykinai dažniau (atitinkamai 15,8% prieš 10,7% ir 14,1% prieš 10,2%, p<0,050). Įrašai apie fizinį aktyvumą santykinai dažniau buvo skirti mišriai auditorijai bei publikuojami vaizdo įrašų formatu (atitinkamai 16,8% prieš 9,3% ir 19,1% prieš 9,9%, p<0,001). Įrašų apie fizinį aktyvumą pasiskirstymas nebuvo susijęs su juos paskelbusių nuomonės formuotojų amžiumi, įrašams skirtų reakcijų ir komentarų skaičiumi bei paskelbimo laiku (p>0,050). Ėjimas buvo dažniausia fizinio aktyvumo forma įrašuose, stebėta 4,4% iš visų analizuotų įrašų. Vyrai nuomonės formuotojai dažniau įrašus skelbė apie plaukimą, komandinį sportą bei fizinį aktyvumą sporto salėje (atitinkamai 2,8% prieš 1,5%, 2,0% prieš 0,4% ir 2,9% prieš 1,0%, p<0,05).
Išvados. 2022 metais įrašai apie fizinį aktyvumą sudarė devintadalį populiariausių Lietuvos „Instagram“ socialinio tinklo nuomonės formuotojų įrašų. Ėjimas buvo dažniausiai stebima fizinio aktyvumo forma tiek vyrų, tiek moterų nuomonės formuotojų grupėse. Socialiniame tinkle „Instagram“ vyrai bei daugiau sekėjų turintys nuomonės formuotojai dažniau vaizdavo fizinį aktyvumą savo įrašuose. Socialiniame tinkle „Instagram“ įrašai apie fizinį aktyvumą dažniausiai buvo skirti mišriai tikslinei auditorijai bei skelbiami vaizdo įrašų formatu.
Keyword(s): fizinis aktyvumas, nuomonės formuotojai, socialiniai tinklai, įrašų turinio analizė.
DOI: 10.35988/sm-hs.2025.005
Full Text: PDF