Kristina Giedrytė, Margarita Poškutė

Abstract

Veganiška mityba vis labiau populiarėja pasaulyje, vis daugiau žmonių renkasi būtent tokį mitybos būdą. Pagrin­dinės priežastys, lemiančios vegetarų ir veganų skaičiaus didėjimą, yra susirūpinimas sveikata, etinėmis, aplinkos ir socialinėmis problemomis. Lietuvoje nėra tiksliai ži­noma, kiek žmonių maitinasi veganiškai, tačiau žvelgiant į bendras tendencijas pasaulyje ir Europoje galima teigti, kad Lietuvoje veganų paplitimas tiek tarp suaugusiųjų, tiek tarp nepilnamečių turėtų didėti. Aktualu atkreipti dėmesį į veganiškos mitybos įtaką nepilnamečių svei­katai, analizuoti etines priežastis, lėmusias tokį mitybos pasirinkimą, įvertinti artimųjų bei valstybės įtaką minė­tam pasirinkimui.

Tyrimo tikslas − nustatyti pagrindinius nepilnamečių ve­ganinės mitybos pasirinkimo etinius aspektus.

Metodai. Kokybinis tyrimas. Tyrimo metodu buvo pasi­rinkta anoniminė apklausa, iš dalies struktūrizuotas in­terviu. Interviu klausimų sudarymas paremtas klausimų suskirstymu į 4 kategorijas. Tyrimo imtis – 6 informantai.

Rezultatai ir išvados. Kokybinis tyrimas parodė, kad daž­niausiai veganiška mityba suvokiama kaip gyvūninės kilmės produktų nevartojimas. Veganiškas gyvenimo būdas – ne tik kaip veganiška mityba, bet ir kaip vega­niškų produktų naudojimas, odinių drabužių ir batų dė­vėjimo atsisakymas. Buvo įvardinta teigiama (daugiau energijos, lengvumo pojūtis, prisidėjimas prie sveikesnių mitybos įpročių, kt.) ir neigiama (virškinamojo trakto, odos problemos) veganizmo įtaka žmogaus sveikatai. Dažniausiai paminėti vitaminai, kurių gali trūkti maiti­nantis veganiškai – vitaminas B12 ir vitaminas D. Vidinės priežastys buvo svarbiausios, pereinant prie veganiškos mitybos, dažniausia priežastis – susirūpinimas gyvūnų gerove. Be to, dažnai tėvai neleidžia vaikams pasirinkti mitybos būdo, taip pažeisdami jų autonomiją. Paaiškėjo, kad daugelio informančių ugdymo įstaigose nesudarytos sąlygos maitintis veganiškai.

Keyword(s): veganizmas, veganiška mityba, nepilnamečiai, etinės priežastys.

DOI: 10.35988/sm-hs.2022.054
Full TextPDF

Back