Julija Šimelevič, Teresė Palšytė, Rūta Dadelienė

Abstract

Tyrimo tikslas. Įvertinti ergonomikos mokymų poveikį biuro darbuotojų sveikatai.

Tyrimo metodai. Tyrime dalyvavo 40 biuro darbuotojų, dirbančių penkiuose skirtinguose biuruose Vilniaus mieste. Tyrimui atlikti parengta 27 klausimų anketa, skirta surinkti sociodemografinius duomenis, sužinoti tiriamųjų darbotvarkę, nustatyti jaučiamo diskomforto ar skausmo lokalizaciją ir įvertinti ergonomikos žinias. Tiriamieji atsitiktinės atrankos būdu suskirstyti į dvi gru­pes. Tyrimo pradžioje abiem grupėms – nuotoliniu būdu perskaityta ergonomikos paskaita. 1 grupei vaizdo for­matu 4 savaites, 5 kartus per savaitę po 15-20 min buvo taikomos trumpos ergonomikos intervencijos. Statistinė tyrimo duomenų analizė\ atlikta naudojantis Microsoft Office Excel 2016 ir R Commander 4.0.3.

Rezultatai. 82,5 proc. tiriamųjų iš dalies žinojo arba neži­nojo apie ergonomikos principus. 66,7 proc. respondentų, prieš tyrimą žinojusių ergonomikos sąvoką, manė, kad jų darbo vieta tik iš dalies ergonomiškai pritaikyta. Po ergonomikos mokymų 1 grupėje 100 proc., 2 grupėje 75 proc. tiriamųjų darbo vietoje darė pertraukas. Antrojo tyrimo metu 1 grupėje 100 proc. tiriamųjų nurodė, kad darbo vietoje atliko pratimus. 2 grupėje 15 proc. tiria­mųjų įtraukė pratimus į savo dienotvarkę. Pirmojo ty­rimo metu 1 ir 2 grupėje 40 proc., po tyrimo 1 grupėje – 20 proc., 2 grupėje – 35 proc. tiriamųjų savo sveikatą vertino vidutiniškai.

Išvados. Dauguma biuro darbuotojų nurodė, kad tik iš dalies žino arba nežino apie ergonomikos principus ir nebuvo dalyvavę ergonomikos mokymuose anksčiau. Dauguma 1 ir 2 grupės tiriamųjų pritaikė gautas ergono­mikos žinias. 1 grupėje antrojo tyrimo metu labiau ste­bimi žinių pritaikymo pokyčiai. Tiriamieji po mokymų dažniau darė pertraukas, jų metu mankštinosi ir koregavo savo darbo vietą, atsižvelgdami į ergonomikos reikala­vimus. Antrojo tyrimo metu 1 grupės tiriamieji geriau įvertino savo sveikatos būklę, o 2 grupės rezultatai pakito nežymiai. Didesnis skausmo ir diskomforto sumažėjimas buvo stebimas 1 grupėje. Ergonomikos mokymų porei­kis išlieka didelis, kadangi didžioji dalis respondentų nurodė, jog darbo vietoje reikalingi reguliarūs mokymai bei nuolatinė priežiūra ir konsultacijos.

Keyword(s): ergonomikos mokymai, biuro darbuotojai, poveikis sveikatai.

DOI: 10.35988/sm-hs.2022.066
Full TextPDF

Back