Abstract
Epilepsija yra vienas iš labiausiai paplitusių neurologinių susirgimų visame pasaulyje, dažniausiai pasireiškiantis traukuliais. Liga gydoma skiriant antiepilepsinius vaistus (AEV), tačiau jie veiksmingi ne visiems. Su šia liga susiduria ne tik pirminės sveikatos priežiūros, skubiosios pagalbos gydytojai, gydytojai neurologai, bet ir anesteziologai-reanimatologai. Tinkamas paciento paruošimas prieš operaciją sumažina traukulių atsiradimo riziką, užtikrina saugumą operacijos metu ir padidina išgyvenimo tikimybę.
Tikslas. Atlikti mokslinės literatūros apžvalgą ir aptarti anestezijos taikymą epilepsija sergantiems asmenims.
Metodika. Literatūros apžvalga atlikta PubMed ir ScienceDirect duomenų bazėse, naudojant raktažodžius: epilepsija, anestezija, priešoperacinis paruošimas, antiepilepsiniai vaistai, epilepsijos priepuoliai. Atrinkti temą atitinkantys straipsniai anglų kalba, išleisti 10 metų laikotarpiu.
Rezultatai: priešoperacinis paruošimas turi susidėti iš detalios anamnezės, objektyvios apžiūros, ASA klasės įvertinimo. Svarbu išsiaiškinti nuo epilepsijos vartojamus vaistus, jų dozę bei dažnį ir užtikrinti jų vartojimą operacijos rytą. Papildomi laboratoriniai tyrimai turi būti atliekami atrinktiems pacientams, kuriems įtariama kitų organų pažaida. Svarbi ir neurologo konsultacija prieš operaciją. Anestezijos indukcijai dažniausiai vartojami vaistai yra saugūs. Iš intraveninių anestetikų reikėtų vengti etomidato dėl jo prokonvulsinio poveikio. Vietiniai anestetikai saugiai vartojami mažomis dozėmis. Inhaliaciniai anestetikai turi prieštraukulinį poveikį, išimtis – sevofluranas. Opioidai yra saugūs, išskyrus meperidiną ir tramadolį. Visi miorelaksantai nepasižymi prokonvulsiniu poveikiu. Operacijos metu epilepsijos priepuolis turėtų būti gydomas intraveniškai skiriant propofolį arba midazolamą.
Išvados. 1. Rizikos įvertinimas ir paciento paruošimas prieš operaciją sumažina komplikacijų bei mirštamumo dažnį. 2. Epilepsija sergantiems saugių anestetikų parinkimas apsaugo nuo priepuolio operacijos metu bei pooperaciniu periodu.
Keyword(s): epilepsija, anestezija, priešoperacinis paruošimas, antiepilepsiniai vaistai, epilepsijos priepuoliai.
DOI: 10.35988/sm-hs.2024.301
Full Text: PDF