Agnė Gylytė, Rima Pikūnienė, Raimundas Liaudinskas, Rita Urbanavičė, Arūnas Emeljanovas, Juozas Raistenskis

Abstract

Vaikams vis dažniau nustatomas mišrus raidos sutrikimas. Sutrinka pažintinės funkcijos, kalba, smulkioji ir stambioji motorika, erdvinis mąstymas, trumpalaikė atmintis. Iki šiol neaišku, koks gydymas yra efektyviausias.

Tyrimo tikslas – nustatyti ir įvertinti aerobinių pratimų poveikį vaikų pažintinėms funkcijoms, pusiausvyrai ir koordinacijai, esant mišriam raidos sutrikimui. Tyrime dalyvavo 30 vaikų. Tiriamieji atsitiktinės atrankos būdu buvo suskirstyti į dvi grupes: kontrolinę (n=15) ir tiriamąją (n=15). Tiriamajai grupei taikytas aerobinis krūvis (20 min.) ir įprastinė kineziterapija (35 min.) 4 savaites, 5 kartus per savaitę. Kontrolinė grupė atliko tik įprastinius 35 min. trukmės kineziterapijos pratimus. Tiriamieji buvo testuojami prieš ir po tyrimo. Pažintinėms funkcijoms vertinti buvo naudojama RechaCom sistema, pusiausvyrai – Berg skalė, o koordinacijai – akies ir rankos koordinacijos užduotis.

Rezultatai. Nustatyta, kad esant mišriam vaiko raidos sutrikimui, 4 savaičių aerobinis krūvis gali būti efektyvi priemonė pagerinti pusiausvyrą ir akies – rankos koordinaciją, pagerinti darbinės atminties reakcijos laiką, dėmesio išlaikymą (p < 0,05), tačiau jis nedaro poveikio susikaupimui.

Keyword(s): kognityvinės funkcijos, dėmesys, atmintis, aerobinis krūvis.

DOI: 10.35988/sm-hs.2020.036
Full TextPDF

Back