Abstract
Viena iš dažniausių vaikų apsilankymo skubiosios pagalbos skyriuje priežasčių yra ūminis pilvo skausmas, kurio diferencinę diagnostiką daliai pacientų sunkina tai, kad daugeliu atvejų ūminis pilvo skausmas pasireiškia kaip nespecifinis simptomas, kurį gali sukelti ne tik intra abdominalinių, bet ir ekstra abdominalinių organų ligos. Straipsnyje nagrinėjamos ekstra abdominalinės vaikų ūminio pilvo skausmo priežastys ir diagnostika. Dažniausiai iš jų nustatoma kirkšnies išvarža, sėklidės užsisukimas, infekcinės kvėpavimo takų ligos, retroperitoninių organų ligos – šlapimo takų infekcija, inkstų akmenligė. Vertinant vaiko būklę, pirmiausia atmetama gyvybei pavojinga patologija, iš kurios dažniau diagnozuojama diabetinė ketoacidozė, tačiau svarbu nepraleisti ir retesnių ligų, tokių kaip miokarditas ar hemolizinis ureminis sindromas. Diagnozei nustatyti ne visada pakanka anamnezės ir objektyvių apžiūros duomenų, todėl diagnozės patikslinimui dažnai atliekami laboratoriniai ir vaizdo tyrimai.
Straipsnyje aprašomas 3 metų berniuko klinikinis atvejis, kai pneumonija nebūdingai pasireiškė izoliuotu simptomu – ūminiu pilvo skausmu. Nesant respiracinių simptomų ir padidėjus kraujo uždegiminiams rodikliams, pirmiausia įtarta chirurginė pilvo organų patologija, paskirta empirinė antibakterinė terapija. Pneumonijos diagnozė patvirtinta tik po savaitės nuo ligos pradžios, atsiradus respiracinių simptomų ir atlikus krūtinės ląstos rentgenogramą.
Keyword(s): vaikų ūminis pilvo skausmas, ekstra abdominalinės ūminio pilvo skausmo priežastys, retroperitoninių organų ligos.
DOI: 10.35988/sm-hs.2024.259
Full Text: PDF