Skirmantas Krunkaitis, Viktorija Krunkaitienė

Abstract

Ūminis perikarditas – tai dažniausiai diagnozuojama perikardito forma Europos ir JAV skubiosios pagalbos skyriuose. Ši patologija kliniškai yra panaši į daugelį kitų krūtinės skausmą sukeliančių ligų, tokių, kaip plaučių embolija arba ūminis miokardo infarktas, todėl tinkama diferencinė diagnostika yra labai svarbi. Skaitant įvairius diagnostikos kriterijus, ūminis perikarditas atrodo lengvai diagnozuojama liga, tačiau praktikoje šios patologijos diagnostika kelia nemažai iššūkių. Tyrimo tikslas − apžvelgti ūminio perikardito diagnostiką ir diferencinę diagnostiką.

Rezultatai.Ūminio perikardito paplitimas siekia nuo 4 iki 27 atvejų 100 000 gyventojų, dažnesnis jauniems vyrams. Mirštamumas nuo šios patologijos mažas, tačiau net iki 30 proc. pacientų patiria pakartotinus šios ligos epizodus. Dažniausiai nepavyksta išsiaiškinti ūminio perikardito priežasčių.

Išvados. Pagrindinis simptomas − stiprus, aštrus, pleuritinis, užkrūtinkaulinis skausmas, kuris gali plisti į kairę ranką arba nugarą, sumažėja pakeitus padėtį iš gulimos į sėdimą arba stovimą. Yra daug diagnostinių testų, kuriais galima patikslinti perikardito diagnozę. Ne visus juos galima atlikti daugelyje skubiosios pagalbos skyrių, o ir esamų, tokių kaip elektrokardiograma (EKG) arba širdies ultragarsas, vertinimas reikalauja aukštos gydytojo kompetencijos.

Keyword(s): ūminis perikarditas, krūtinės skausmas, skubiosios pagalbos skyrius.

DOI: 10.35988/sm-hs.2024.229
Full Text: PDF

Back