Abstract
Straipsnyje apžvelgiama tulžies pūslės akmenligės (TPA) ir tulžies pūslės polipų (TPP) etiologija, rizikos veiksniai, diagnostika, klinika, gydymas ir prevencija. TPA yra dažna patologija ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse, kurią lemia genetiniai ir gyvensenos veiksniai. Išskiriami trys pagrindiniai akmenų tipai – cholesteroliniai, pigmentiniai ir mišrūs, bei jų formavimosi mechanizmai. Nors daugelis TPA atvejų yra besimptomiai ir diagnozuojami atsitiktinai pilvo organų echoskopijos metu, staiga atsiradę simptomai, tokie kaip kepenų kolika, gali reikalauti skubios cholecistektomijos, kuri yra auksinis TPA gydymo standartas. Konservatyvūs gydymo būdai nėra pakankamai efektyvūs TPA gydymui.
TPP dažniausiai būna gerybiniai ir besimptomiai, taip pat randami atsitiktinai pilvo organų echoskopijos metu. Didesni nei 10 mm arba greitai augantys polipai turi supiktybėjimo riziką, todėl tokius polipus reikalinga stebėti, o kartais ir operuoti, t. y. atlikti cholecistektomiją.
Straipsnyje pabrėžiama ir prevencijos svarba, įskaitant sveikos mitybos įpročius ir fizinį aktyvumą, taip pat galimą ursodeoksicholino rūgšties vartojimą ypatingais atvejais.
Keyword(s): tulžies pūslės polipai, tulžies pūslės akmenligė, biliarinė kolika, cholecistektomija.
DOI: 10.35988/sm-hs.2024.364
Full Text: PDF