Marius Rimaitis, Diana Bilskienė, Giedrė Diržytė, Tomas Tamošuitis, Rimantas Vilcinis, Andrius Macas

Abstract

Koaguliopatija (KP) yra vienas iš nedaugelio modifikuojamų veiksnių, susijusių su nepalankiomis galvos smegenų traumą (GST) patyrusių pacientų gydymo baigtimis ir mirštamumu. Iki šiol diskutuojama dėl KP diagnostikos ir gydymo taktikos šioje populiacijoje. Viskoelastiniai kraujo krešėjimo tyrimai dinamiškai atspindi visą krešulio formavimosi ir irimo kinetiką, todėl yra potencialiai pranašesni už standartinius tyrimus. Tikėtina, kad rotacinė tromboelastometrija (ROTEM) gali geriau nei standartiniai kraujo krešėjimo tyrimai (SKT) atspindėti koaguliacijos būklę ir numatyti kraujavimą.

Darbo tikslas. Palyginti priešoperacines izoliuotą GST patyrusių pacientų SKT ir ROTEM reikšmes bei įvertinti šių tyrimų vertę prognozuojant intraoperacinio nukraujavimo apimtį.

Tyrimo metodika. Atliktas perspketyvus bandomasis stebimasis klinikinis tyrimas. Jame dalyvavo 32 ūminę izoliuotą GST patyrę pacientai, kuriems atliktos kraniotomijos operacijos. Galvos smegenų traumos sunkumas vertintas pagal GKS. Pacientų kraujo krešėjimo profilis vertintas prieš operaciją atliekant SKT ir ROTEM. Nukraujavimas > 300 ml laikytas reikšmingu. Pagal nukraujavimą pacientai suskirstyti į mažo nukraujavimo (MN) ir reikšmingo nukraujavimo (RN) grupes ir atlikta palyginamoji analizė.

Rezultatai. KP paplitimas studijos kohortoje, priklausomai nuo diagnostikos taktikos, buvo nuo 31,3 iki 53,1 proc. Daugelis ROTEM parametrų (CT, CFT, α-kampas, A10, MCF) tarp MN (n = 16) ir RN (n = 16) grupių skyrėsi statistiškai reikšmingai, tuo tarpu SKT grupėse skyrėsi tik fibrinogeno koncentracija. Koaguliopatija, nustatyta pagal ROTEM ir pagal SKT/ROTEM, buvo reikšmingai susijusi su didesniu nukraujavimu (atitinkamai p = 0,022 ir p = 0,013). ROTEM specifiškumas prognozuojant RN buvo 87,5 proc., o jautrumas – 50 proc. RN prognozavimui pasitelkus abi krešėjimo sistemos tyrimo strategijas fiksuotas geresnis jautrumo ir specifiškumo balansas – atitinkamai 69 ir 75 proc.

Išvada. Priešoperaciniai ROTEM patologiniai pokyčiai buvo statistikšai reikšmingai susiję su didesniu izoliuotą GST patyrusių pacientų nukraujavimu. Mūsų studijoje ROTEM pasirodė specifiška, tačiau nepakankamai jautri prognozuojant reikšmingą nukraujavimą, todėl standartinių kraujo krešėjimo tyrimų vaidmuo išlieka svarbus. Reikalingos tolimesnės studijos, patvirtinančios viskoelastinių tyrimų naudą GST patyrusiems pacientams.

Keyword(s): galvos smegenų trauma, koaguliopatija, kraujavimas, viskoelastiniai tyrimai, tromboelastometrija.
DOI: 10.5200/sm-hs.2018.021
Full TextPDF

Back