Agnė Urbutytė, Daiva Bartkevičienė

Abstract

Vulvos sklerozuojanti ir atrofinė kerpligė yra lėtinė uždegiminė dermatozė, galinti sukelti vulvos randėjimą, seksualinės funkcijos sutrikimus bei bendrą gyvenimo kokybės blogėjimą. Pagrindiniai ligos simptomai yra vulvos niežulys, skausmas, diskomforto ir deginimo jausmas. Randėjimo procesas gali sukelti žymius vulvos anatominius struktūrinius pokyčius. Vulvos sklerozuojanti ir atrofinė kerpligė siejama su padidėjusia vulvos vėžio rizika. Sklerozuojančios ir atrofinės kerpligės etiologija išlieka nežinoma, tačiau daugiausia duomenų rodo, kad tai yra genetinės predispozicijos lydimas autoimuninis sutrikimas. Vulvos sklerozuojanti ir atrofinė kerpligė yra nepagydoma liga. Pirmos eilės vaistai ligos gydymui yra stipraus poveikio vietiniai gliukokortikoidai. Nors įprastai gydymas vietiniais steroidais yra veiksmingas, tačiau pasitaiko adekvačiam gydymui atsparių ligos atvejų. Dėl savo teigiamo poveikio audinių atkūrimo ir atsinaujinimo procesuose trombocitais papildytos plazmos procedūra pastaruoju metu susilaukė daug dėmesio ir tapo plačiai naudojama. Imta manyti, kad trombocitais papildytos plazmos procedūra gali būti naudojama kaip alternatyvus ir (ar) papildomas vulvos sklerozuojančios ir atrofinės kerpligės gydymo būdas.

Tikslas − įvertinti trombocitais papildytos plazmos procedūros veiksmingumą vulvos sklerozuojančios ir atrofinės kerpligės gydymui.

Išvados. Trombocitais papildytos plazmos injekcijos panaikina ar sumažina pacienčių patiriamus ligos sukeltus simptomus ir gerina bendrą gyvenimo kokybę.

Keyword(s): trombocitais papildyta plazma, PRP, vulvos sklerozuojanti ir atrofinė kerpligė, sklerozuojanti ir atrofinė kerpligė.

DOI: 10.35988/sm-hs.2024.004
Full Text: PDF

Back