Vinsas Janušonis
Abstract
Sveikatos priežiūros reforma – tai darnus sveikatos priežiūros politikos ir institucijų pokyčių procesas, diriguojamas vyriausybės, nukreiptas sveikatos sektoriaus veiklai ir gyventojų sveikatos būklei gerinti. Darbo tikslas – išanalizuoti ir atskleisti sveikatos priežiūros reformų įvairiose šalyse teorinius ir praktinius aspektus bei jų kokybinę problematiką. Tyrimo metodika – mokslinės literatūros analizė ir sintezė, metaanalizė, informacijos struktūrizavimas ir apibendrinimas, palyginamoji analizė.
Rezultatai ir jų aptarimas. Straipsnyje apžvelgtos, palygintos ir įvertintos ES ir kitų šalių (JAV, Kinijos, Izraelio, Singapūro) sveikatos priežiūros reformos.
Nustatyta, kad daugumos šalių sveikatos priežiūros reformų kryptys – paslaugų restruktūrizacija, decentralizacija, konkurencingumo ir įstaigų autonomijos didinimas. Daugumoje šalių sveikatos priežiūros reformos vykdomos laipsniškai, jos remiasi įvairių interesų grupių (pacientų, medikų, sveikatos priežiūros organizacijų, vietos valdžios, politikų ) sutarimu.
Išvados: 1. Sprendimai dėl sveikatos priežiūros reformų reikalauja didelės politinės ir vadybinės brandos bei atsakomybės – jų rezultatai tiesiogiai įtakūs žmonių sveikatai. 2. Sveikatos priežiūros reformos yra nuolat kintantis ir nuolat koreguojamas procesas. 3. Sveikatos priežiūros reformų sėkmė priklauso nuo politikų, įvairių visuomenės grupių, medikų ir jų asociacijų, pacientų interesų suderinimo ir tinkamos aplinkos joms vykdyti.
Keyword(s): sveikatos priežiūros reformos, sveikatos priežiūros sistemos ir organizacijos, struktūrinės reformos ir restruktūrizacija.
DOI: 10.5200/88
Full Text: PDF