Karolina Baltrušaitytė, Eugenija Sabaliauskaitė, Martyna Katutytė, Tadas Vanagas
Abstract
Įvadas. Migrena – tai lėtinė neurologinė liga, pasižyminti stipriu epizodiniu galvos skausmu, lydimu pykinimo ar vėmimo, jautrumo garsui, šviesai. Svarbiausi migrenos diagnostikos etapai yra gerai surinkta anamnezė, klinikinių simptomų vertinimas bei galvos skausmo dienoraščių interpretavimas. Pirminis tikslas gydant migreną yra ligos priepuolių registravimas, antrinis – ligos profilaktika priepuolių skaičiaus sumažinimui.
Tikslas − atrinkti ir apžvelgti migrenos priepuolių diagnostikos bei gydymo rekomendacijas.
Medžiaga ir metodai. Literatūros apžvalga atlikta PubMed duomenų bazėje pagal pasirinktus MeSH terminus ir jų derinius (angl. migraine attacks, headache, migraine AND diagnosis, migraine AND treatment). Į literatūros apžvalgą įtrauktas 2011–2020 m. laikotarpiu paskelbtas 31 straipsnis. Pagal pirminius raktažodžius rasta daugiau nei 11 495 publikacijos, pritaikant konkretesnius raktažodžius bei atsirenkant aktualius tyrimus – išfiltruota iki pagrindinių, panaudotų šioje apžvalgoje. Įtraukimo kriterijai: visos publikacijos, aprašančios pacientų diagnostiką ir skubiąją pagalbą migrenos priepuolių metu. Neįtraukimo kriterijai: pacientai, kuriems migrena nėra kliniškai diagnozuota.
Išvados. Atlikus literatūros apžvalgą, nustatyta, kad norint tinkamai identifikuoti ir diagnozuoti migrenos priepuolį nuo kitų galvos skausmo sindromų, būtina vertinti jų klinikinius ypatumus bei atidžiai surinkti anamnezę. Skubiosios pagalbos skyriuje ūmaus skausmo valdymui yra vartojami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) ir triptanai, tačiau tarp priepuolių rekomenduojamas ir profilaktinis gydymas. Lietuvoje migrena yra nepakankamai diagnozuojama ir gydoma ne tik šeimos gydytojų, bet ir gydytojų neurologų.
Keyword(s): migrenos diagnozė, migrenos priepuoliai, skubus migrenos gydymas, galvos skausmas.
DOI: 10.35988/sm-hs.2022.158
Full Text: PDF