Abstract
Skrandžio vėžys – tai vienas labiausiai paplitusių onkologinių susirgimų, kurį sukelia tiek biologiniai, tiek aplinkos veiksniai. Pagrindinis skrandžio vėžio išsivystymo rizikos veiksnys – Helicobacter pylori infekcija. Daugumos pacientų infekcijos pradžia yra besimptomė, tačiau laikui bėgant vystosi lėtinis gastritas, kuris ilgainiui sukelia skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opas, gleivinės metaplaziją, displaziją ir galiausiai skrandžio karcinomą. Ankstyva H. pylori bakterijos diagnostika ir taikomas eradikacinis gydymas sumažina ikivėžinių pakitimų atsiradimą bei sėkmingai užkerta kelią skrandžio vėžio vystymuisi.
Tyrimo tikslas – išanalizuoti ir apibendrinti skrandžio vėžio ir H. pylori infekcijos epidemiologiją, etiologiją, patogenezę, diagnostiką ir gydymą.
Publikuotų straipsnių paieška atlikta naudojant tarptautinę duomenų bazę PubMed. Naudoti raktažodžiai: skrandžio vėžys, Helicobacter pylori infekcija (angl. gastric cancer, Helicobacter pylori infection). Į tyrimą įtraukti straipsniai, publikuoti nuo 2019 iki 2023 metų.
Tyrimo rezultatai atskleidė, kad pagrindinis skrandžio vėžio išsivystymo rizikos veiksnys yra H. pylori infekcija, kuri sukelia lėtinį gastritą. Lėtinis uždegiminis atsakas ir specifiniai bakterijų virulentiškumo faktoriai lemia skrandžio ląstelių DNR pažaidą. Toks poveikis padidina genetinį nestabilumą ir laipsniškai lemia mutacijų kaupimąsi, suaktyvinami onkogenai ir deaktyvuojami naviko slopinimo genai, o tai padidina skrandžio vėžio išsivystymo riziką. Pagrindiniai diagnostikos metodai – C-13 šlapalo kvėpavimo testas ir išmatų antigeno testas. Infekcijos gydymui pagal Mastrichto VI gaires skiriama keturguba terapija, kurią sudaro protonų pompos inhibitorius, du antibiotikai (amoksicilinas, klaritromicinas, metronidazolis arba levofloksacinas) bei bismuto subcitratas. Skiriant gydymą pagal gaires, apie 90 proc. atvejų pasiekiamas visiškas infekcijos išnaikinimas.
Išvados. Skrandžio vėžys yra dažna liga, kurios pagrindinis sukėlėjas yra H. pylori infekcija. Taikant gydymą pagal Mastrichto VI schemą, galima visiška H. pylori eradikacija ir ženklus skrandžio vėžio išsivystymo rizikos sumažėjimas.
Keyword(s): skrandžio vėžys, Helicobacter pylori infekcija.
DOI: 10.35988/sm-hs.2024.347
Full Text: PDF