Vaida Aleknavičiūtė-Ablonskė, Ilona Čeponkienė
Abstract
Mokslininkų teigimu, skoliozė daro įtaką paauglių stuburo judumui ir kvėpavimo sistemai. Daugelio tyrimų duomenys rodo, kad Schroth metodas yra efektyvi skoliozės gydymo priemonė. Mums prieinamoje literatūroje nepavyko rasti duomenų apie Schroth metodo poveikį laikysenos pokyčiams, taikant šį metodą 6 mėnesius.
Tikslas. Įvertinti Schroth metodo poveikį laikysenos pokyčiams asmeniui, sergančiam idiopatine skolioze.
Metodai. Tyrime dalyvavo 13 m. paauglė, kuriai diagnozuota idiopatinė skoliozė. Tiriamajai buvo taikyta individuali Schroth metodo programa 2 kartus per savaitę. Schroth metodo užsiėmimų trukmė 1 val., bendras tyrimo atlikimo laikas 6 mėnesiai. Tiriamoji buvo testuota kas 24 užsiėmimus. Tyrimo metu buvo vertinamas tiriamosios liemens funkcinis stabilumas – (Mathias testu), krūtininės ir juosmeninės stuburo dalies paslankumas (Šobero ir Otto testais), 4 stuburo slankstelių rotaciniai kampai.
Rezultatai. Analizuojant intervencijos veiksmingumą nustatyta, kad pagerėjo Mathias, Šobero ir Otto testų rezultatai ir sumažėjo stuburo slankstelių rotaciniai kampai.
Išvada. Šešis mėnesius taikytas Schroth metodas padidino tiriamosios liemens stabilumo, stuburo judumo rodiklius ir sumažino stuburo slankstelių poslinkio kampus.
Keyword(s): idiopatinė skoliozė, stuburo paslankumas, liemens stabilumas.
DOI: 10.35988/sm-hs.2022.142
Full Text: PDF