Abstract
Periferinių arterijų liga (PAL) – dažnai neatpažinta liga, kurios metu pažeidžiama galūnių kraujotaka dėl arterijų stenozės ar okliuzijos. Svarbiausi rizikos veiksniai yra cukrinis diabetas, rūkymas ir nekontroliuojama arterinė hipertenzija. Liga gali būti besimptomė, pasireikšti protarpiniu šlubavimu ar progresuoti iki galūnių išemijos. Pagrindinis diagnostikos metodas yra kulkšnies – žasto indekso matavimas. Ligos progresavimas priklauso nuo laiku taikytos pirminės ir antrinės prevencijos, medikamentinio ar chirurginio gydymo.
Tikslas. Analizuojant mokslinę literatūrą išnagrinėti ir aprašyti periferinių arterijų ligos rizikos veiksnius, klasifikaciją, klinikinę išraišką, prevenciją, diagnostikos ir gydymo metodus.
Metodika. Literatūros paieška buvo atliekama PubMed, ScienceDirect duomenų bazėse. Literatūra atrinkta naudojant įvairius raktažodžių junginius. Didžioji dalis apžvelgtų publikacijų ne senesnės nei 5 metų. Straipsnyje pateikiama apibendrinta mokslinės literatūros apžvalga.
Išvados. Norint laiku diagnozuoti PAL, svarbu identifikuoti rizikos veiksnių turinčius pacientus ir atlikti KŽI matavimą. Gyvensenos korekcija ir gretutinių ligų gydymas yra svarbiausia PAL prevencijos dalis. PAL gydoma trombocitų agregaciją slopinančiais vaistais arba antikoaguliantais. Chirurginis gydymas taikomas tuomet, kai nepadeda gyvensenos korekcija ir konservatyvus gydymas. Šeimos gydytojo ir kitų specialistų bendradarbiavimas bei paciento įsitraukimas į gydymą gali užkirsti kelią ligos progresavimui.
Keyword(s): periferinių arterijų liga, protarpinis šlubavimas, aterosklerozė, kulkšnies – žasto indeksas.
DOI: 10.35988/sm-hs.2023.242
Full Text: PDF