Meida Vaičelionytė, Kristina Saldūnaitė, Eglė Aida Bendoraitienė, Jūratė Zūbienė, Miglė Žemaitienė, Vilija Andruškevičienė

Abstract

Tyrimo tikslas – išanalizuoti pacientų, sergančių pirmo tipo cukriniu diabetu, žinias apie burnos sveikatą.
Medžiaga ir metodai. Tyrimas buvo atliekamas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Endokrinologijos klinikoje. Tyrime dalyvavo128 respondentai. Tyrimo metodas – anketinė apklausa, vykdyta nuo 2019 m. gruodžio 2 d. iki 2020 m. vasario 29 dienos. Dalyvių imtis atsitiktinė.
Gauti rezultatai parodė, kad asmenys, kurių HbA1c (glikuotas hemoglobinas) yra blogas, statistiškai reikšmingai dažniau atsakė, kad seilių funkcijos sutrikimus, dantenų uždegimo ir dantų ėduonies simptomus patiria dažniau, lyginant su asmenimis, kurių HbA1c yra geras (p < 0,05). Nereguliariai maitinasi 65,4 proc. pacientų. Tik 4,7 proc. tiriamųjų pavartoję angliavandenių išsivalo dantis, vieną kartą per dieną dantis valo penktadalis (25,8 proc.), o tarpdančių nevalo trečdalis (31,3 proc.) respondentų. Pas burnos priežiūros specialistą vieną kartą per metus lankosi apie pusė respondentų (46,9 proc.). 43,8 proc. apklaustųjų nežinojo, jog dantenų ligos gali daryti įtaką glikemijos kontrolei, 78,9 proc. iš odontologų ir 82,0 proc. iš burnos higienistų nėra gavę papildomos informacijos apie sergančiųjų diabetu burnos priežiūrą, o tik 14,8 proc. respondentų šeimos gydytojas yra rekomendavęs reguliariai lankytis pas burnos priežiūros specialistą. Išvados. Sergantieji cukriniu diabetu dažnai jaučia seilių funkcijos sutrikimų, dantų ėduonies ir dantenų uždegimo simptomus. Pacientų mitybos ir burnos higienos įpročiai yra prasti, o sergančiųjų cukriniu diabetu informuotumas apie burnos priežiūrą yra nepakankamas.

Keyword(s): cukrinis diabetas, burnos sveikata, burnos priežiūra.

DOI: 10.35988/sm-hs.2021.071
Full TextPDF

Back