Nemira Jurkienė, Algimantas Šimkaitis, Mindaugas Gvazdaitis, Ilja Rudoj, Loreta Radvinskienė, Asta Poškienė, Alvydas Česas, Aista Plieskienė

Abstract

Storosios žarnos vėžys retai metastazuoja į kaulus. Kau­linės metastazės dažniau nustatomos sergantiesiems tie­siosios žarnos vėžiu, išplitusiu į regioninius limfmazgius, turintiems metastazių kituose organuose, dažniausiai plaučiuose. Ne tik storosios žarnos vėžio, bet ir kitų na­vikų atvejais kaulinių metastazių dažniausiai randama stubure, dubens kauluose, rečiau − kituose kauluose, o ypač retai − distaliniuose galūnių kauluose. Metastazėms kauluose nustatyti plačiai taikoma viso kūno kaulų scin­tigrafija, kuri sergantiems storosios žarnos vėžiu nėra dažnai atliekama. Šio tyrimo privalumas yra viso kūno skenavimas bei galimybė atlikti tikslinės vietos RKT/ KT (angl. SPECT/CT). Pristatytas klinikinis atvejis, kai pacientui, sergančiam išplitusiu tiesiosios žarnos vėžiu, atlikus kaulų scintigrafiją metastazės buvo nustatytos ne tik stubure, šlaunikauliuose, bet ir labai retai pasitaikanti metastazė pėdos kauluose. Aprašytas atvejis parodo, kad sergantiems išplitusiu storosios žarnos vėžiu, esant kaulų pažeidimo klinikinių simptomų, tikslinga atlikti kaulų scintigrafiją, o esant netipinei įtariamų metastazių loka­lizacijai, reikalinga jų morfologinė verifikacija.

Keyword(s): kaulų scintigrafija, radionuklidinė kompiuterinė tomografija su kompiuterine tomografija (RKT/KT), storosios žarnos vėžys, kaulinės metastazės.

DOI: 10.35988/sm-hs.2022.230
Full TextPDF

Back