Aurelija Šidlauskienė, Karolis Daubaris, Jurga Indriūnienė, Tomas Aukštikalnis, Aušra Bilotienė-Motiejūnienė, Juozas Raistenskis
Abstract
Lėtinis raumenų ir kaulų sistemos skausmas yra didelė našta sveikatos priežiūros sistemoms. Tyrimai rodo, kad fiziniai pratimai efektyviai mažina pacientų lėtinį skausmą, negalią ir gerina gyvenimo kokybę, tačiau pagrindinė šių pacientų mankštos kliūtis yra judesio baimė. Švietimu pagrįstos intervencinės priemonės, nukreiptos į pacientų suvokimą apie skausmą, gali padėti sumažinti judesio baimės-vengimo elgesį. Viena iš tokių intervencijų yra skausmo neuromokslo edukacija (PNE), kuri mažina judesio baimės-vengimo elgesio rodiklius, todėl manoma, kad ši intervencija gali būti naudinga derinant ją kartu su kineziterapija.
Sisteminės apžvalgos tikslas – išanalizuoti kineziterapijos, taikomos kartu su neuromokslo edukacija, efektyvumą lėtinio skausmo valdymui. Mokslinių straipsnių paieška atlikta PubMed ir Web of Science duomenų bazėse, 2023 m. lapkričio – 2024 m. kovo mėn. Straipsnių atranka atlikta remiantis PRISMA metodologija. Pagal sisteminės apžvalgos įtraukimo ir atmetimo kriterijus bei vertinamąsias baigtis į sisteminę apžvalgą įtrauktos 6 publikacijos.
Išanalizavus tyrimus ir įvertinus efekto dydžius nustatyta, kad kineziterapija, taikoma kartu su skausmo neuromokslo edukacija, yra efektyvus būdas skausmo intensyvumo, funkcinės negalios, kinezifobijos, skausmo katastrofiškumo mažinimui, funkcinės būklės ir gyvenimo kokybės gerinimui esant lėtiniams skausmams. Fiziniai pratimai su žaismingumą ir dvigubą užduočių atlikimą bei socializaciją skatinančiais komponentais, taikomi kartu su neuromokslo edukacija, turi didžiausią efektą lėtinio skausmo valdymui.
Keyword(s): kineziterapija, skausmo neuromokslo edukacija, lėtinis skausmas.
DOI: 10.35988/sm-hs.2025.031
Full Text: PDF