Lina Čipkutė, Angelina Latuškina, Karolis Klimavičius
Abstract
Skubiosios pagalbos skyriuje atliekant intervencijas dažnai yra taikoma procedūrinė sedacija ir analgezija. Tačiau ne visada pavyksta greitai užtikrinti intraveninę prieigą medikamentų skyrimui, pavyzdžiui, pacientams po chemoterapijos, ažituotiems, piktnaudžiaujantiems narkotikais ar turintiems antsvorio. Tokiais atvejais, siekiant greičiau pradėti skausmo malšinimą ar procedūrinę sedaciją, galima skirti vaistus į nosį arba raumenis. Šiam tikslui pasiekti saugus ir efektyvus vaisto pasirinkimas gali būti ketaminas, fentanilis, hidromorfonas, midazolamas, deksmetomidinas. Suaugusiųjų populiacijoje, lyginant su pediatrine populiacija, šių vaistų skyrimas intranazaliai arba intramuskuliariai yra mažai ištirtas.
Tikslas. Įvertinti naujausią literatūrą, nagrinėjančią intranazaliai bei intramuskuliariai skiriamus medikamentus procedūrinei sedacijai ir analgezijai, jų skyrimo skubiosios pagalbos skyriuje indikacijas, konkrečių vaistų ypatumus bei pritaikymo galimybes.
Metodai. Taikyta mokslinės literatūros apžvalga ir analizė. Nagrinėti straipsniai iš PubMed, Google Scholar, UpToDate bei Cochrane duomenų bazių. Buvo įtraukiami viso teksto straipsniai, parašyti anglų kalba, nagrinėjantys suaugusių pacientų (≥18 metų) procedūrinę analgeziją ir sedaciją skubiosios pagalbos skyriuje. Naudoti raktažodžiai anglų kalba: procedural sedation and analgesia, emergency department, intranasal route, intramuscular route (procedūrinė sedacija ir analgezija skubiosios pagalbos skyrius, intranazalinis skyrimas, intramuskulinis skyrimas).
Išvados. Intraveninės prieigos nebuvimas neturėtų atidėti procedūrinės paciento sedacijos ar analgezijos. Taikant intranazalinį ar intramuskulinį vaistų skyrimo būdą, reikia atsižvelgti į konkretaus paciento klinikinę būklę ir parinkti tinkamiausią vaistą. Pagrindiniai vaistai, kuriuos galima skirti tokiais atvejais, yra ketaminas, fentanilis, hidromorfonas, midazolamas, deksmetomidinas.
Keyword(s): procedūrinė sedacija ir analgezija, intranazalinis skyrimas, intramuskulinis skyrimas, skubiosios pagalbos skyrius.
DOI: 10.35988/sm-hs.2025.033
Full Text: PDF