Laima Liaudanskytė, Algimantas Čebatorius, Daiva Mockevičienė, Gražina Bokūnaitė, Saulius Knystautas

Abstract

Klubo sąnario displazija (KD) − tai dėl nenormalaus gūžduobės ir šlaunikaulio galvutės sąlyčio sutrikęs klubo sąnario formavimasis arba neišsivystęs ir dėl to nestabilus klubo sąnarys. Jaunų asmenų klubo sąnarys yra susiformavęs, todėl pastebėjus ligą ar pajutus jos simptomus paauglystėje ir vėliau reikalinga gūžduobės ir šlaunikaulio osteotomija. Tyrimo metu buvo siekiama nustatyti individualios kineziterapijos programos poveikį apatinių galūnių mobilumui po gūžduobės ir šlaunikaulio osteotomijos.

Tyrimas atliktas 21 metų pacientui, kuriam 2018 metais Madrido (Ispanija) Quirónsalud universitetinėje ligoninėje buvo atlikta gūžduobės ir šlaunikaulio osteotomija. Kineziterapijos poveikis pacientui buvo vertinamas pusiau struktūrinio interviu metodu, naudojant standartizuotą Madrido popiežiškojo Comillas universiteto klausimyną, atliekant sąnario amplitudės testavimą goniometru, raumenų tonuso vertinimą Ashworth skale, raumenų jėgos vertinimą rankiniu dinamometru. Asimetrijos testas atliktas vaizdo analizės programėle My Jump 2. Vertinimas atliktas prieš kineziterapiją ir po jos. Kineziterapijos metu tiriamojo skausmas kas 2 savaites buvo vertinamas VAS skausmo balais, jam atlikta manualinė terapija, fizioterapija, minkštųjų audinių masažas.

Po kiekvieno kineziterapijos vertinimo gauti reikšmingi rezultatai. Pažeisto sąnario amplitudės testavimas goniometru parodė klubo lenkimo padidėjimą 18 laipsnių. Ryškiausi raumenų tonuso rezultatai: klubo sąnario lenkimas sumažėjo nuo 2 iki 1 balo, tiesimas sumažėjo nuo 1+ iki 0 balo, raumenų jėgos – klubo lenkimo padidėjo nuo 69 iki 90 kilogramų. Asimetrijos testas buvo atliekamas du kartus ir antrasis testavimas parodė siekiamą rezultatą (9 proc.). Pirmąją savaitę pacientas savo skausmą įvertino 6 VAS balais, 9 savaitę skausmas sumažėjo iki 3 VAS balų.

Remiantis vertinimo rezultatais, galima teigti, jog paciento apatinių galūnių mobilumas po kineziterapijos pagerėjo. Pacientas tapo pakankamai pajėgus ir galintis grįžti į sportinio pasirengimo etapą.

Keyword(s): klubo sąnario displazija, gūžduobės ir šlaunikaulio osteotomija, apatinių galūnių mobilumas.

DOI: 10.35988/sm-hs.2020.179
Full TextPDF

Back