Kipras Medišauskas, Mantas Giedraitis, Darija Savinova, Augustas Kišonas

Abstract

Svaigulys − dažnėjanti kreipimosi į skubiosios pagalbos ir priėmimo skyrių priežastis. Svaigulio priežastis gali būti periferinė (pvz., vestibulinio aparato funkcijos sutri­kimas) arba centrinė (pvz., galvos smegenų kraujotakos sutrikimas). Dažniausia svaigulio priežastis − periferinė, nekelianti pavojaus, tačiau kartais svaigulys gali būti gy­vybei pavojingos būklės, tokios kaip kraujo išsiliejimas į smegenų kamieną, įspėjamasis simptomas. Tyrimo tikslas − išsiaiškinti dažniausias periferinio svaigulio priežastis skubiosios pagalbos ir priėmimo skyriuje, jų požymius, esminius skiriamuosius bruožus HINTS tyrimo metu, diferencijuojant periferinės ir centrinės kilmės svaigulį. Literatūros paieška atlikta naudojantis LSMU virtualios bibliotekos prieiga prie elektroninių knygų bazės Vitae Litera ir medicinos mokslo žurnalų PubMed, ClinicalKey. Analizei atrinktos 24 publikacijos anglų kalba, paskelb­tos 2011-2021 metų laikotarpiu.

Tyrimo rezultatai. Dažniausios trys svaigulio priežastys yra gerybinis paroksizminis pozicinis galvos svaigimas, vestibulinis neuritas ir Menjerio liga. Dažnai skiriamų vaizdo tyrimų diagnostinė vertė maža, kai nėra kitų neu­rologinių simptomų, išskyrus svaigulį. Detalus klinikinis tyrimas, papildytas paciento apklausimu apie susijusius veiksnius, laiko trukmę ir provokuojančias aplinkybes, yra tikslesnis būdas rasti teisingą diagnozę ir diferenci­juoti periferinį svaigulį nuo centrinio, nei ankstyvoji KT ar MRT. Tinkamai atliekamo klinikinio galvos impulso, nistagmo ir žvairumo ištyrimo protokolo HINTS (angl. Head impulse, Nystagmus, Test of Skew) jautrumas dife­rencijuojant periferinį ir centrinės kilmės svaigulį siekia 100 proc., specifiškumas 96 procentus [16]. Gerybinio paroksizminio pozicinio galvos svaigimo gydymo auk­sinis standartas išlieka Epley ir Semont manevrai, kurių efektyvumas siekia net 90 procentų.

Išvados. Klinikinis tyrimas HINTS yra specifiškas ir jautrus tyrimo būdas, kuris turėtų būti taikomas svai­gulio diagnostikai. KT ar MRT neturėtų būti rutiniškai atliekami į priėmimo ir skubiosios pagalbos skyrių dėl svaigulio atvykusiems pacientams, nesant kitų neurolo­ginių simptomų.

Keyword(s): svaigulys, periferinis svaigulys, skubiosios pagalbos ir priėmimo skyrius, HINTS.

DOI: 10.35988/sm-hs.2021.179
Full TextPDF

Back