Evelina Rokaitė, Margarita Lazarenko, Jūratė Žekonienė

Abstract

Įvadas. Periodonto ir periimplantinės ligos yra plačiai paplitusios bendroje populiacijoje. Šių ligų gydymas apima konservatyvaus ir chirurginio gydymo strategi­jas. Periodonto kišenių zondavimo gylio sumažėjimas, klinikinių uždegimo požymių nebuvimas ir pažeistų audinių regeneracija lemia stabilius gydymo rezulta­tus, kuriuos pasiekti neretai naudojamos papildomos priemonės. Viena iš jų – hialurono rūgštis.

Tikslas − atlikti mokslinės literatūros apžvalgą apie hialurono rūgštį ir jos terapinį poveikį periodonto ir periimplantinių ligų gydymui.

Metodika. Straipsnių paieška buvo vykdoma Pubmed, ScienceDirect duomenų bazėse ir Google Scholar in­formacijos paieškos sistemoje. Apžvelgti 29 straipsniai tyrimo tema.

Rezultatai ir išvados. Hialurono rūgšties uždegimą slopinančios, bakteriostatinės ir regeneracinės savybės leidžia svarstyti jos panaudojimo galimybes periodonto ir periimplantinių ligų gydymui. Hialurono rūgšties pre­paratai pagerina kraujavimo po zondavimo, periodonto kišenių zondavimo gylio, prisitvirtinimo jungties lygio ir kitus parametrus, tačiau yra per mažai tyrimų formuoti stiprią rekomendaciją. Hialurono rūgštis turi panašių regeneracinių savybių kaip ir emalio matricos derivatai, tačiau tyrimų, lyginančių šias dvi medžiagas, nepakanka.

Keyword(s): hialurono rūgštis, periodonto ligos, gingivitas, periodontitas, perimukozitas, periimplantitas, periodonto gydymas, periodonto regeneracija.

DOI: 10.35988/sm-hs.2023.039
Full Text: PDF

Back