Gabija Jakubauskaitė, Tautvydas Kabošis, Mingintė Masevičienė
Abstract
Gimdos lejomioma (GLM) – tai iš gimdos lygiųjų raumenų kilęs navikas, kitaip dar žinomas kaip mioma. Tai dažniausias reprodukcinio amžiaus moterų navikas, diagnozuojamas 70 proc. baltaodžių ir daugiau nei 80 proc. juodaodžių moterų. Tik apie 25–30 proc. atvejų lejomiomos sukelia klinikinius simptomus.
Gimdos lejomiomų etiopatogenezė yra sudėtingas procesas, apimantis daugybę veiksnių, tokių kaip rasė, amžius, aplinkos veiksniai (pvz., nutukimas, vitamino D stoka, arterinė hipertenzija) bei genetika. Pastaruoju metu vykdomose mokslinėse studijose nustatyta, jog genetinės mutacijos ir chromosomų anomalijos turi reikšmingos įtakos GLM vystymuisi.
GLM klasifikuojamos į įprastą lejomiomą ir rečiau pasitaikančius tipus: bizarre tipo branduolių (simplastinė) lejomioma (BLM), ląstelinga lejomioma (LLM), fumarato hidratazės trūkumo lejomioma (FHLM), mitotiškai aktyvi lejomioma (MALM), hidropinė lejomioma (HL), apoplektinė lejomioma (ALM), lipolejomioma (LLM) ir kitus. Įprastos lejomiomos sudaro apie 90 proc. visų diagnozuojamų gerybinių gimdos lygiųjų raumenų navikų, o subtipai − tik 10 proc., iš kurių dažnesni – ląstelinga, mitotiškai aktyvi, hidropinė, apopleksinė lejomioma. Dėl savo netipinės histologinės struktūros retesni lejomiomų tipai gali imituoti kitus gimdos mezenchiminius navikus, įskaitant ir piktybinius.
Tyrimo tikslas – aptarti gimdos lejomiomų etiopatogenezę, pagrindinius histologinius tipus bei jų charakteristikas.
Metodai. Mokslinės literatūros paieška atlikta MEDLINE (PubMed Central), Google Scholar, UpToDate duomenų bazėse. Pagal raktažodžius ir jų kombinacijas buvo atrinktos publikacijos, atitinkančios tyrimo temą. Atlikta tiriamoji mokslinės literatūros apžvalga ir analizė.
Išvados. Susirgimo gimdos lejomioma rizikos veiksniai yra nekoreguojami (rasė, amžius, genetika) ir koreguojami (nutukimas, vit. D stoka, egzogeninių hormonų vartojimas).
Apie 90 proc. gimdos lygiųjų raumenų navikų sudaro įprastos lejomiomos, tačiau likusius 10 proc. sudarantys lejomiomų tipai kelia diagnostinių iššūkių, diferencijuojant gerybinius lygiųjų raumenų navikus nuo neaiškaus maligninio potencialo bei piktybinių lygiųjų raumenų navikų. Histologinio tyrimo metu svarbu atpažinti ir kompleksiškai įvertinti specifinius morfologinius kriterijus, būdingus konkrečiam tipui. Gimdos lejomiomos histologiškai paprastai pasižymi saikia ląsteline atipija, mažu mitozių kiekiu ir navikinių ląstelių nekrozės nebuvimu, tačiau retesni tipai gali turėti išskirtinių jiems būdingų požymių.
Keyword(s): gimdos lejomiomos, gimdos lejomiomų etiopatogenezė, lejomiomų tipai, histologija.
DOI: 10.35988/sm-hs.2025.060
Full Text: PDF