Henrieta Janušonytė

Abstract

Endometriozė − tai liga, kuri apibūdinama kaip funcinių endometrinių liaukų ir stromos egzistavimas už gimdos ribų. Šios patologijos paplitimas tarp vaisingo amžiaus moterų yra apie 10 – 20 proc., dažniausiai pasireiškiantis dubens organuose, ypač kiaušidėse ir dubens pilvaplėvėje. Iš visų endometrioze sergančių moterų tik apie 0,6 proc. pasireiškia ši patologija kirkšnies srityje, dar rečiau ji būna ant gimdos apvaliojo raiščio. Dėl tokio mažo paplitimo, kirkšnies endometriozė dažnai esti nepastebėta arba painiojama su kita patologija. Būdingiausi simptomai yra palpuojamas darinys kirkšnies srityje, skausmas jo vietoje, sustiprėjantis menstruacijų metu. Šiame darbe aprašomas šios retos endometriozės formos klinikinis atvejis ir pateikiama susijusios literatūros apžvalga, norint atkreipti dėmesį, jog atliekant diferencinę diagnostiką, esant dariniui kirkšnyje, reiktų nepamiršti ir kirkšninės endometriozės.

Pristatomas 31 metų moters, kuri skundėsi stipriu skausmu dešinės kirkšnies srityje, klinikinis atvejis. Skausmas sustiprėdavo menstruacijų metu. Moters teigimu, skausmas kirkšnyje truko apie 5 mėnesius. Pajutusi šį simptomą, pati atliko dešinės kirkšnies apčiuopą ir užčiuopė darinį. Iš pradžių skausmas buvo epizodinis, tačiau pastarąjį mėnesį tapo nuolatiniu. Prieš metus šalinta kiaušidės cista. Moteris negimdžiusi. Buvo atliktas ultragarsinis tyrimas. Gaktinės srities pilvo sienoje rastas 9x26x21 mm dydžio hipogeniškas, nehomogeniškas, vaskuliarizuotas darinys. Padaryta išvada, jog tai dešinės kirkšnies endometrioma. Atlikta endometriomos ekscizija ir biopsija. Nustatyta, jog endometrioma išplitusi ant gimdos apvaliojo raiščio. Histopatologinis tyrimas patvirtino endometriozės diagnozę.

Endometriozė dažnai painiojama su kitomis patologijomis, pavyzdžiui, kirkšnies išvarža, todėl neretai nediagnozuojama. Jeigu vaisingo amžiaus moteriai apčiuopiamas darinys kirkšnyje, net jeigu pacientė ir nejaučia tokių simptomų, kaip skausmas kirkšnies srityje, reikia atkreipti dėmesį, jog tai gali būti endometrioma ir atlikti reikiamus tyrimus. Tai gali būti ultragarsinis ar magnetinio rezonanso tyrimas, tačiau patvirtinimui būtinas histologinis ištyrimas. Gali būti skiriamas medikamentinis, konservatyvusis gydymas arba radikali operacija.

Keyword(s): kirkšninė endometriozė, gimdos apvalusis raištis, kirkšnies skausmas.

DOI: 10.35988/sm-hs.2021.087
Full TextPDF

Back