Margarita Drozdova-Statkevičienė, Raimonda Rauluševičienė, Giedrė Majauskienė

Abstract

Retas gali pasigirti tolygiu viso kūno odos reljefu. Vienas iš dažniausių kūno odos defektų yra strijos. Šie atrofi­niai randai yra mažiau elastingi ir stangrūs, nei įprastinė sveika oda. Gali atrodyti, kad odos strijos nedaro įta­kos sveikatai, tačiau tyrimai rodo, kad 70 proc. moterų, 40 proc. paauglių ir vyrų bei 90 proc. nėščiųjų kenčia nuo strijų sukeliamų estetinių odos pažeidimų [20]. Dėl strijų kylančios problemos kelia emocinį stresą, nemažą kosmetinį ir estetinį rūpestį, moterys ima gėdytis savo kūno, praranda seksualumą. Vienas iš inovatyvių būdų, siūlomas rinkoje ir dažniausiai analizuojamas moksli­nėje literatūroje, yra alfa hidroksi rūgščių poveikis strijų paveiktai odai.

Tyrimo tikslas − nustatyti cheminio šveitimo procedūrų su glikolio rūgštimi poveikį skirtingo amžiaus moterų strijų paveiktai odai.

Metodai. Kriterinės atrankos būdu buvo atrinktos dvi moterys. Amžius − 16 ir 34 metų. Tyrimo dalyvės turėjo atitikti šiuos kriterinius reikalavimus: apatinėje kūno dalyje (šlaunyse, sėdmenyse) strijos: mėlynos, baltos; galėjo skųstis celiulitu. Siekiant įvertinti taikytų priemo­nių poveikį strijų paveiktai odai, naudotas KLAPP odos diagnostikos aparatas nustatyti odos drėgmės lygį prieš ir po procedūrų. Tyrimo metu buvo daromos nuotraukos prieš ir po kiekvienos procedūros.

Tiriamosioms atlikta po 10 vienodų procedūrų su 70 proc. glikolio rūgštimi. Glikolio rūgšties ekspozicijos laikas su nuolatiniu stebėjimu siekė 10 minučių. Po glikolio rūgšties neutralizavimo proceso dėl efektyvesnių rezul­tatų buvo atliekamas šildomojo kremo įvyniojimas plė­vele ir panaudota CARE 7 aparato šalčio funkcija (-10) 0C, kurios laikas buvo 10 minučių. Procedūra baigiama drėkinamuoju losjonu.

Rezultatai. Lyginant tiriamųjų rezultatus pagal amžių, abiejų rezultatai buvo teigiami. Manoma, kad 16 metų tiriamosios odos pokyčiams turėjo įtakos jaunas amžius, nes greičiau vyksta metabolizmas ir odos atsinaujinimas. Strijos labiau pasikeitė 34 metų tiriamosios sėdmenų odos srityje, todėl galima teigti, kad amžius strijų pro­blemos sprendimui įtakos neturėjo.

Išvados. Glikolio rūgštis pagerino odos strijų būklę, ta­čiau procedūras su glikolio rūgštimi reikėtų kartoti bei derinti su kitomis priemonėmis ar būdais. Dešimties pro­cedūrų kursas su glikolio rūgštimi nežymiai pakeitė odos drėgmės parametrus.

Keyword(s): strijos, atrofiniai randai, odos pažeidimai, glikolio rūgštis, alfa hidroksi rūgštys.

DOI: 10.35988/sm-hs.2022.005
Full TextPDF

Back