Odeta Lešinskaitė, Jelena Stanislavovienė
Abstract
Keturių darbo dienų savaitės modelis pasaulyje įgauna vis didesnį populiarumą. Nors šis modelis egzistuoja jau daugiau nei 50 metų, jis ypač išpopuliarėjo tik per pastaruosius kelerius metus. Darbdaviai pradeda taikyti šį modelį, siekdami pritraukti daugiau talentingų specialistų, padidinti jų motyvaciją ir pagerinti sveikatą.
Tyrimo tikslas – įvertinti Lietuvos įmonės darbuotojų nuomonę apie keturių darbo dienų savaitės modelį ir jo sąsają su darbuotojų sveikata.
Tyrimo metodai. Įmonės darbuotojai buvo apklausti anonimine anketa 2024 m. vasario–kovo mėnesiais. Anketą sudarė trys dalys: sociodemografiniai duomenys, nuomonė apie keturių darbo dienų savaitės modelį ir sveikatos įsivertinimas. Apklausoje dalyvavo 221 respondentas. Duomenys analizuoti programomis „Microsoft Office Excel“ ir „R Commander“. Kokybiniams kintamiesiems analizuoti naudotas Pearson chi kvadrato kriterijus, tikslusis Fisher kriterijus, Spearman koreliacijos koeficientas. Rezultatai buvo laikomi statistiškai reikšmingais, jei p≤0,05.
Rezultatai ir išvados. 95 proc. apklaustų įmonės darbuotojų didžiuojasi darbdavio sprendimu taikyti keturių darbo dienų savaitės modelį, 99,5 proc. jį vertina teigiamai ir norėtų taip dirbti ilgą laiką. Dauguma (74 proc.) respondentų mano, kad jų darbo krūvis yra vidutinis. 42 proc. apklaustųjų pastebėjo sveikatos būklės pagerėjimą, 72 proc. – geresnę emocinę būklę, 38 proc. – geresnę miego kokybę, 28 proc. – sumažėjusį stresą. 50 proc. respondentų daugiau laiko ėmė skirti fizinei veiklai. Keturių darbo dienų savaitė gerina sveikatą, mažina stresą ir nuovargį.
Keyword(s): keturių darbo dienų savaitė, profesinė sveikata, emocinė sveikata, fizinė sveikata.
DOI: 10.35988/sm-hs.2025.007
Full Text: PDF