Odeta Lešinskaitė, Jelena Stanislavovienė

Abstract

Keturių darbo dienų savaitės modelis pasaulyje įgauna vis didesnį populiarumą. Nors šis modelis egzistuoja jau daugiau nei 50 metų, jis ypač išpopuliarėjo tik per pasta­ruosius kelerius metus. Darbdaviai pradeda taikyti šį mo­delį, siekdami pritraukti daugiau talentingų specialistų, padidinti jų motyvaciją ir pagerinti sveikatą.

Tyrimo tikslas – įvertinti Lietuvos įmonės darbuotojų nuomonę apie keturių darbo dienų savaitės modelį ir jo sąsają su darbuotojų sveikata.

Tyrimo metodai. Įmonės darbuotojai buvo apklausti ano­nimine anketa 2024 m. vasario–kovo mėnesiais. Anketą sudarė trys dalys: sociodemografiniai duomenys, nuo­monė apie keturių darbo dienų savaitės modelį ir svei­katos įsivertinimas. Apklausoje dalyvavo 221 respon­dentas. Duomenys analizuoti programomis „Microsoft Office Excel“ ir „R Commander“. Kokybiniams kinta­miesiems analizuoti naudotas Pearson chi kvadrato kri­terijus, tikslusis Fisher kriterijus, Spearman koreliacijos koeficientas. Rezultatai buvo laikomi statistiškai reikš­mingais, jei p≤0,05.

Rezultatai ir išvados. 95 proc. apklaustų įmonės dar­buotojų didžiuojasi darbdavio sprendimu taikyti ketu­rių darbo dienų savaitės modelį, 99,5 proc. jį vertina teigiamai ir norėtų taip dirbti ilgą laiką. Dauguma (74 proc.) respondentų mano, kad jų darbo krūvis yra vidu­tinis. 42 proc. apklaustųjų pastebėjo sveikatos būklės pagerėjimą, 72 proc. – geresnę emocinę būklę, 38 proc. – geresnę miego kokybę, 28 proc. – sumažėjusį stresą. 50 proc. respondentų daugiau laiko ėmė skirti fizinei vei­klai. Keturių darbo dienų savaitė gerina sveikatą, mažina stresą ir nuovargį.

Keyword(s): keturių darbo dienų savaitė, profesinė sveikata, emocinė sveikata, fizinė sveikata.

DOI: 10.35988/sm-hs.2025.007
Full Text: PDF

Back