Brigita Kalinauskaitė, Kristina Saldūnaitė, Jūratė Zūbienė, Skaistė Ižganaitienė, Eglė Slabšinskienė, Eglė Aida Bendoraitienė

Santrauka

Tyrimo tikslas – ištirti 18-74 metų respondentų žinias apie dantų erozijų rizikos veiksnius ir jų poveikį burnos sveikatai.

Tyrimo medžiaga ir metodai. Tyrimas atliktas Kauno Žaliakalnio dantų klinikoje. Tyrime dalyvavo 101 šios klinikos pacientas. Tyrimo metodas – anketinė apklausa.

Gautieji rezultatai parodė, kad teisingą dantų erozijų apibrėžimą žinojo didžioji dalis (79,7 proc.) tiriamųjų. Jaunesni (18-29 m. ir 30-44 m.) respondentai, geriau nei vyresni (45-59 m. ir 60-74 m.) žinojo, kad sumažėjęs seilėtekis turi poveikį erozijų atsiradimui. Baseinų vandens ir dantų valymo po rūgščių vartojimo poveikis erozijoms išsivystyti buvo žinomas prasčiau. Nustatytas statistiškai reikšmingas ryšys tarp dažno citrinų, apelsinų ar greipfrutų, gazuotų gaiviųjų, energinių gėrimų bei vaisių sulčių, rūgščių obuolių, marinuotų maisto produktų vartojimo ir dantų erozijų atsiradimo.

Išvada. Rūgščių maisto produktų ir gėrimų vartojimas yra reikšmingai susijęs su dantų erozijomis, tačiau respondentai neturi pakankamai žinių apie erozijų rizikos veiksnius.

Raktiniai žodžiai: erozinis dantų nusidėvėjimas, dantų erozijos, rizikos veiksniai, žinios, burnos higiena.
DOI: 10.35988/sm-hs.2019.105
Pilnas tekstasPDF

Back